Изложба с най-ценните находки, намерени при археологическите разкопки на Калиакра се откри днес в Каварна. Археологическите разкопки на Калиакра започват през 60-те години на миналия век. След това обаче те са преустановени до преди 20 години, когато екип от специалисти, под ръководството на доц. Бони Петунова подновяват проучването на Калиакра.

Едни от най-интересните и ценни артефакти, които са открити, са Татарската плячка, гробът на неизвестният досега аристократ Георги, както и една катарама от нефрит.

„Този прекрасен ювелирен паметник, един от трите подобни в света - открити до момента. Изработен е от бял нефрит, чиито находища са изключително редки. Много масово и в Европа, и в Азия има находища на зелен нефрит. Но белият нефрит е изключителна рядкост и от него са произвеждани предмети за най-представителните нужди на властта, за много тържествени подаръци“, каза археологът Филип Петрунов.

„Тази изложба е на много интересно място във фоайето на община Каварна като е част от инициативата „Музеят при хората“, тъй като колкото и богати изложби да правим, колкото и интересни неща да включваме в тях, хората сякаш малко трудно ни откриват“, Пенко Георгиев, директор на музея в Каварна.