Съдебната система изживява катарзис, за да излезе „на чисто”. Така третият кандидат за главен прокурор и настоящ шеф на Апелативната специализирана прокуратура (АСП) Борислав Сарафов коментира пред bTV положителното в скандалите, разразили се около Конституционния съд. Според магистрата обаче цялата ситуация има и голям негативен ефект – разрушава общественото доверие в съдената институция и й създава непоправим лош имидж.

Принос за този негативен резултат имат и най-новите развития около оттеглилия се вече кандидат за КС Галя Гугушева, призна Сарафов, който преди ден предложи освобождаването на колежката си от ръководния й пост в АСП.

„С оглед съмненията срещу нея, няма как тя да остане на поста – не е редно. Решението ми бе взето преди информацията за предприети проверки по сигналите срещу Гугушева”, обясни прокурорът и добави, че досегашната процедура по издигане на номинация за конституционен съдия всъщност не изисква финансов профил или проверка на имуществено състояние на кандидата. Прави се само теоретична проверка на знанията му се разглежда неговата автобиография.

Сарафов не призна, че има братовчед в парламента, както и непряка родствена връзка с вицепрезидента Маргарита Попова. Отрече обаче това да е дало тласък на кариерата му в съдебната система. „Това е замеряне с роднини. Чувствам се чист пред съвестта си”, добави кандидатът за главен прокурор.

Като пример за новаторство в евентуалната му бъдеща работа на отговорния пост Борислав Сарафов посочи идеята му да има „проследяване на пътя на парите – това се забравя по отношение на престъпниците, а не трябва, за да може имуществото им да бъде отнето”.

Според прокурора най-опасните престъпници у нас са тези с „белите якички”. „Става въпрос за неплащането на данъци. Това е сериозно, защото подкопава устоите на държавата – тя остава без пари за пенсии, за помощи, за функциониране като цяло”, каза още Сарафов и даде пример с последната акция на МВР в борбата с такива престъпления – „Захарно петле”.

„Акцията е срещу лица, източвали ДДС в сферата на търговията със захар. Ръководител все още не е издирен, макар че е установен, затова не му е повдигнато обвинение. Става въпрос за 2,5 млн. лева укрити данъци – от конкуренти в бизнеса на Гриша Ганчев.”

Все пак има светлина в тунела - от началото на годината били образувани 26 дела срещу престъпни групи, източвали ДДС, посочи кандидатът за главен прокурор.