Върховният административен съд легитимира разширението на ски зона Банско в рамките на Национален парк Пирин. Магистратите отхвърлиха жалбата на Асоциация на парковете в България (АПБ) срещу решение на еко министерството, с което през 2010 г. е одобрено изграждането на нов четириседалков лифт в пиринската местност Платото.

От АПБ атакуваха проекта пред съда с мотив, че това е ново съоръжение и заради това се изисква Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС)

В становище на сайта си от Коалиция „За да остане природа в България” коментират, че „въпреки че експертиза по делото потвърждава твърденията на АПБ, съдът отсъжда в полза на МОСВ и концесионера на ски зоната „Юлен” АД”. Според активистите строежът на новия лифт води до изсичане на вековна гора от бяла мура и клек в националния паркна фона на превишена през годините концесионната площ с над 65%.

Според природозащитниците на ход е убеждаване на обществото, че концесионният договор за ски зоната е "сбъркан" и че концесионното право за строеж на „Юлен” АД обхваща цялото отреждане по териториално-устройствен план с над 1500 ха.

"Недалновидност"

От решението на ВАС става ясно, че съдът приема забраната за строителство в Пирин за "недалновидна".

"Защита на Националния парк и природните забележителности чрез пълна забрана на всякакви дейности, в това число и строителство на съоръжения за нуждите на парка и на посетителите, е недалновидно виждане, с оглед развитие на туризма и чрез него популяризиране на природното наследство", мотивира се съдът.

Юристи обаче коментираха, че това е по-скоро политически аргумент отколкото правен, тъй като въпросът за "далновидността" няма нищо общо с жалбата , с която се иска спиране изграждането на въжена линия  заради липса на ОВОС.

Точно навреме

Решението на съда идва точно в момент, в който може да бъде тълкувано като отговор на протестите на жителите на Банско, които бяха подкрепени от вицепремиера Цветанов и парламентарния шеф Цачева.

Нещо повече, само преди ден на срещата си със "Зелените" по темата АЕЦ "Белене" премиерът Борисов ги обяви за свои "единомишленици", но веднага добави, че "за Банско за втори лифт ще сме противници, защото съм убеден, че там трябва да сложим втори лифт".

Все пак  трябва да се направи уточнението, че Борисов говори завтори кабинков лифт, който да качва скиорите от града до пистите, но в контекста на аргумента "далновидност" развитието на ски зоната изглежда предначертано.

С искане за разширяване на ски зоната и изграждането на втори кабинков лифт жители на Банско блокипаха пътя към курорта в навечерието на новогодишните празници. Аргументът за построяването му са големите опашки. В същото време обаче не е обсъждан вариантът на мястото на стария кабинков лифт да се изгради нов с по-висок капацитет.  

Съдът подменя концесионния договор

Еколозите се обвиха против решението на съда и смятат, че той си позволява да подменя смисъла на концесионния договор и предрешава спора между природозащитниците и МОСВ за това кой е виновен за неправомерното унищожение на над 65 ха вековни гори в парка.

В своите мотиви ВАС заявява, че забраната за строеж на спортни съоръжения с националните паркове не се отнасят до ски лифтовете, тъй като те не били спортни съоръжения, а съоръжения за обслужване на посетителите на парка. С това всъщност се дава зелен светофар за всички проекти за ски лифтове и ски писти в националните паркове, смятат от коалицията.

Активистите настояват ведомството на Нона Караджова да обяви пред обществото резултатите от дългогодишния анализ на причините, довели до превишаване на концесионната площ на ски зона Банско и да се направи популяризиране на целите на управление на националните паркове. Целта била да се избегне държавните институции, подобно на случая с Несебър, да прилагат „всякакви манипулации и юридически еквилибристики, с които да прикриват разграбването и унищожението на българските защитени територии”.

Съдията - стар познайник

Тънка подборност е, че тричеленният съсътав на ВАС, разрешил изграждането на нов четириседалков лифт, е председателстван от Никорлай Урумов.

Урувом доби национална известност преди няколко години покрай скандала с "крайно нуждаещи се" съдии. Урумов и колегите му от ВАС Панайот Генков и Андрей Икономов се сдобиха с апетитни парцели в Приморско именно като "крайно нуждаещи се".