Търсачи на трюфели от Североизточна България се обявиха против предприетите мерки в горите за неразпространение на африканската чума. Те се събраха на входа на Добрич и обявиха, че ще преминат към ефективни протести, ако не падне забраната за събиране на трюфели.
Варненецът Борислав Йорданов събира трюфели в горите на Добричко. Твърди, че диви прасета не е виждал.
"В момента дивите прасета, животните не са в горите, всичко е в зърнените култури", обяснява Борислав Йорданов.
А според директора на горското в Добрич дивите прасета са в масивите с царевица, но само през деня.
"Те са мигриращи видове, които си търсят активно вечерно време храна и вода и поради тази причина те мигрират и в горите и в селскостопанските площи", твърди инж. Цанко Николов – директор на Горското стопанство в Добрич.
Десетки събирачи на трюфели настояха забраната да бъде отменена, тъй като събирането на ценната гъба е тяхно препитание.
"Като има трюфели- на масата ни има храна, като няма трюфели- няма храна, това е", отбелязва Юлиян Иванов от Тервел.
Изкупната цена за килограм трюфели е от 50 до 70 лева - доста по-ниска от продажната в интернет, където 200 грама летен трюфел например се продава за 240 лева. Въпреки разликата обаче, протестиращите са доволни.
"60-70 лева на ден си ги изкарваме. Качествен е, щом го купуват за Европа значи е качествен", казва още събирачат на трюфели Юлиян Иванов.
Официална статистика за този бизнес у нас няма. По информация на недоволните над 100 000 са събирачите на трюфели у нас.