Българите болни от рак са над 300 хиляди. Над 30 хиляди са новите случаи на година. През 2012-та близо 65 хиляди пациенти са преминали лечение през специализираните онкологични болници у нас. През последните 5 години за лекарства в онкологията са отделени над половин милиард лева обществени средства.

Националният противораков план включва медицински дейности, сред които прегледи за рак на млечната жлеза и дебелото черво, които се очкава да започнат от началото на март. Освен това по този план се залага и обновяване на апаратурата.

148 милиона лева европейски средства вече са разпределени в 13 болници за апаратура за ранна диагностика на заболяването. Предстои купуването и на апарати за радиохирургия, които наподобяват т. нар. "кибер нож".

„Най-вероятно в болница "Света Марина" и "Онкологичната болница" в София. Първо трябва да се вземе решение, после да се обяви процедура, вероятно до каря на годината ще стане", коментира д-р Минчо Вичев, зам.-министър на здравеопазването.


До началото на март в болница „Света Марина" във Варна ще заработи и първият циклотрон в България. Той ще произвежда изотопи, нужни за модерните ПЕТскенери за диагностика на онкоболни. Досега родните болници внасяха изотопи от Унгария и Австрия.

„Циклотронът е една мини ядрена централа. Друго такова съоръжение в България няма да има", коментриа премиерът Бойко Борисов.

С пускането на новия циклотрон във Варна изследването с ПЕТ скенера ще поевтинее с близо 30 процента.

Част от липсващите у нас онколекарства вече са доставени, съобщиха от министерство на здравеопазването. Тепърва предстои доставка и на останалите, които изчезнаха от българския пазар. Здравният министър Десислава Атанасова заяви, че отговорността за ритмичните доставки на тези лекарства е изцяло на ръководствата на лечебните заведения, които са задължени да правят обществените поръчки за тях.