С пълно мнозинство депутатите одобриха актуализацията на Закона за държавния бюджет за 2020 г. Ревизията на държавните харчове получи пълно мнозинство от 125 гласа „за“ и нито един „против“ или „въздържал се“.
Заради липсата на редакционни предложения председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова предложи текстовете да бъдат одобрени и на второ четене в рамките на същото заседание.
Това е втората актуализация на бюджета за тази година. Причина за нея е кризата, причинена от COVID-19, с чиито негативни икономически последици държавите от Европейския съюз вече започнаха да се борят.
С промените депутатите увеличиха максималния размер на гаранциите, които държавата може да издава чрез Министерски съвет. Целта – да се включи България в двата общоевропейски инструмента за отговор на последиците от кризата.
Подкрепа за законопроекта дойде и от опозицията в лицето на БСП.
„Основателно правителството иска съгласието на българския парламент за поемането на допълнителни държавни гаранции, които не бяха предвидени в бюджета, но които произтичат от решения на ЕС от месеците април и май, свързани с преодоляване на тежките икономически последици от проблемите с коронавируса“, заяви депутатът Румен Гечев.
Така изпълнителната власт ще да издава допълнителни държавни гаранции, за да се включи страната ни в два финансови инструмента - Паневропейския гаранционен фонд в отговор на COVID-19 в размер 51 млн. евро, както и Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) в размер до 107 млн. евро.