Лекарите от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ извършиха животоспасяваща миниинвазивна операция на пациент с разкъсана коремна аорта. 

Пациентът е на 73 години и постъпва в лечебното заведение в условията на спешност със силни болки в кръста и в корема. 

След проведен скенер ангиография на корем и малък таз лекарите установяват аневризма на коремната аорта и голям ретропериториален хематом (кръвоизлив) в корема и подготвят пациента за спешна животоспасяваща съдовохирургична интервенция.

Те взимат решение да спасят мъжа с минималноинвазивно конструиране на коремната аорта и извършват ендопротезиране чрез имплантиране на стент графтове през долните крайници, без да прилагат отворена коремна хирургия. 

Съдовите хирурзи оразмеряват коремната аорта, поръчват по спешност подходящите графтове за ендопротезирането, имплантират ги и затварят от вътрешната страна цялата аневризма и нейното разкъсване.

Няколко дни след интервенцията пациентът е изписан от лечебното заведение и е изпратен у дома си в добро общо здраве. 

 

До скоро единственият вариант за лечение на пациенти с разкъсана коремна аорта в България бе отворената хирургия. Много често тя е съпроводена с клампиране на аортата, има изключително голяма кръвозагуба, а общата анестезия увеличава допълнително оперативния и следоперативния риск.

Поради тази причина и смъртността на пациентите, страдащи от разкъсване на аневризма на коремната аорта, е изключително висока - 80-90%. 

Те постъпват с хеморагичен шок, затова животоспасяваща е бързата реакция на хирурзите, както и доставката или наличието на склад на необходимите стентграфтове, което все още е проблем в голяма част от съдовите хирургии в България.

Прилагането на минимално инвазивното ендопротезиране по спешност дава шанс на пациентите с голям кръвоизлив в коремната кухина да бъдат лекувани адекватно, навременно и да се възстановят по-бързо, посочват от УМБАЛ „Света Екатерина“.