С по-ниски заплати и повече безработица - така изглежда картината на труда на дамите у нас. Проучванията показват, че най-голяма разлика в заплащането при мъжете и жените има във финансовия сектор, здравеопазването, преработвателната промишленост, както и в спорта. В тези икономически дейности жените взимат с над 30 на сто по-малко от мъжете.

“Майка ми e мебелист с 40-годишен стаж в сектор, в който има мъже - единствената жена и толкова години е била с най-ниско платената“, казва Мария.

„Трябва ние да печелим повече, ние и децата гледаме и всичко правим, и накрая и работим“, казва Силвия.

„Трябва да са равноправни така или иначе има неща, които жените правят по-добре и би трябвало да получават повече за това“, смята Руси.

Сериозен дисбаланс между половете продължава да има при персонала, полагащ грижи за възрастни хора и хигиена, където близо 90% от работещите са жени, и обратно - водачите на превозни средства и операторите на машини, където предимно работи силният пол.

„Голяма част от разликата в заплащането се обяснява от различия профил на наетите в различните сектори“, казва Петър Ганев, икономист в Института за пазарна икономика.

А често посочвана пречка пред добрата реализация на жените на пазара на труда е и отглеждането на деца.

„Дългосрочната стратегия от страна на икономиката е много по-гъвкав да е пазара на труда, много повече да зависи от възможностите и знанието, а не толкова от твърди фактори като брой години на съответното работно място“, коментира още той.

Оказва се още, че нежният пол е по-предпочитан в секторите, в които е необходим личен контакт и работа с хора, а в тези, в които се изисква основно физическа сила, преобладават мъжете.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement