България не е пречка в процеса на разширяване на Европейския съюз, постигането на напредък в него зависи изцяло от Република Северна Македония. Ние по-скоро отстояваме фундаменталните принципи и ценности на нашия съюз: защита на човешките права и недискриминацията, заложени в Копенхагенските критерии за членство, както и добросъседските отношения. Това заяви президентът Румен Радев в интервю за Euractiv.

Държавният глава посочи, че България, отчитайки голямото значение на европейската перспектива за Западните Балкани, винаги е била „двигател“ на процеса на европейска интеграция за страните от региона. „Истина е, че ние имаме специални отношения с Република Северна Македония, ние сме много повече от съседи и приятели. Хората от двете страни на границата са свързани от общата ни история и култура, а ветровете на историческите събития разделиха много семейства“, подчерта Румен Радев. Именно за това България е първата държава, признала независимостта на Република Северна Македония през 1992 г. и оказвала подкрепа в трудни времена за югозападната ни съседка: в случаи на икономическа и политическа изолация, регионални и вътрешни конфликти, бежански кризи и природни бедствия. По тази причина България безусловно подкрепи и присъединяването на РСМ към НАТО, припомни Румен Радев.

По думите му едно лесно обяснение за отказа на страната ни да отвори вратата на преговорния процес за РСМ е неизпълнението на двустранния Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г. Държавният глава посочи, че преди 4 години този договор е бил възприеман като средство за разрешаване на сложните двустранни отношения с югозападната ни съседка, подобно на сключеното по-късно Преспанско споразумение между РСМ и Гърция. Днес ситуацията е дори по-лоша и сме свидетели на отстъпление от почти всяка клауза на нашия договор, отбеляза Румен Радев. Затова България настоява и за включването на изпълнението на тези два договора като част от процеса на присъединяване на югозападната ни съседка към ЕС.   

Президентът посочи също така, че през последните 4 години говорът на омраза от страна на РСМ към България се е изострил и не виждаме политическа воля за премахване на обидните за страната ни квалификации в учебниците и в медиите, както и за прекратяване на фалшификациите и унищожаването на българското културно-историческо наследство в тази част на нашия регион.

Дискриминационното отношение към македонските българи продължава десетилетия и това трябва да спре, подчерта още президентът. Днес 120 000 граждани на РСМ имат също така и българско гражданство, което означава, че те са граждани и на ЕС, добави Румен Радев.

Българите в РСМ следва да бъдат равнопоставени на другите конституционно признати „части от народи“ в страната, призова президентът и добави, че това е принципен въпрос, който не подлежи на договорки.

Радев отново подчерта, че опитите за оказване на външен натиск върху България за ускоряване на европейската интеграция на РСМ не е работещ подход, а европейските ни партньори по-скоро следва да окуражат страната кандидат за членство да предприеме необходимите реформи, за да постигне критериите за членство в ЕС.