Румен Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента към ВВС

Президентът се срещна със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Снимка: Президентство на Република България

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  13:19 ч. 12.04.2025 г.

„Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили.“

Това заяви президентът Румен Радев на среща в президентската институция със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър, който е на посещение у нас по повод доставката на първия изтребител F-16 Block 70 за Българските военновъздушни сили.

В срещата участва и временно управляващата посолството на САЩ у нас Сюзън Фалатко.

„До края на годината България очаква да получи първите осем изтребители F-16 и гледа към възможно най-скорошното получаване на останалите осем за формирането на пълноценна ескадрила“, заяви още Румен Радев по време на срещата.

„За да има успех в експлоатацията на новите самолети F-16 България трябва да разполага с достатъчно добре подготвени за тях военни пилоти“, добави президентът и постави въпроса за оптимизиране на програмата за обучение на български военни пилоти в сътрудничество със САЩ.

По думите на държавния глава, ако част от обучителния процес се извършва в България и в други страни от региона, това би дало възможност за подготовката на по-голям брой пилоти и би допринесло за регионалното сътрудничество в областта на отбраната.

Според плановете и договорите за модернизация на Въоръжените ни сили до края на 2025 г. се очакват и първите доставки на бойните машини „Страйкър“ за Сухопътните войски.

Президентът открои ключовото значение на това, че съществена част от тях ще бъдат сглобени в България, което следва да се утвърди като подход при модернизацията на Въоръжените ни сили, за да бъде тя съпроводена и от увеличаващо се индустриално сътрудничество и приобщаване на българската отбранителна индустрия и наука в този процес.

„България развива отбранителните си способности така, че да носи отговорност за своята отбрана и сигурност, вместо да разчита само на съюзниците“, подчерта още Румен Радев.

Държавният глава открои и амбициите на страната ни за въвеждането на нови, доказали вече своята ефективност, технологии в процеса на модернизация на Въоръжените сили, включително безпилотни летателни апарати и тяхното производство у нас, което също открива перспективи за задълбочаване на партньорството със САЩ.

В рамките на срещата българският държавен глава подчерта също така, че военните кризи в съседство представляват основна заплаха за сигурността и стабилността на нашия регион, а вторичният ефект от тях засяга тежко икономиките и социалните системи на държавите в съседство.

Румен Радев открои значението на развитието на отбранителния потенциал на България и стратегическото партньорство със САЩ за укрепване на стабилността на Балканите и ограничаване на негативните ефекти от тези кризи за региона.

Във връзка с това президентът Румен Радев приветства и усилията на президента на САЩ Доналд Тръмп и неговата администрация за възможно най-скорошно прекратяване на войната в Украйна, която е основната заплаха пред мира и сигурността в Европа.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK