Румен Гайтански-Вълка се предаде в Комисията за противодействие на корупцията. Това научи bTV от свои източници.

Бизнесменът се е явил доброволно с адвокат Донков в Национална следствена служба. Задържан е за 72 часа.

В четвъртък (15 август) от прокуратурата и от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) обявиха, че са събрали достатъчно доказателства, за да му бъдат повдигнати обвинения за присвояване в особено големи размери, както и на бившия директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев, но не са го направили, защото двамата се издирват.

Преди това в сряда (14 август) прокурори и служители на КПК обискираха имоти на Гайтански и Мавродиев. 

Според разследването част от изтеклените близо 150 млн. лева от ББР са отишли за закупуване на луксозни автомобили, а 30 млн. лева от кредита са прехвърлени към свързано с Гайтански дружество, с което са погасени задълженията на ТЕЦ-Варна към „Търговска банка“. ТЕЦ-Варна се свързва с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Единственият задържан по случая с ББР - адвокат Иван Георгиев, беше пуснат по-рано днес срещу парична гаранция от 50 000 лева. 

От прокуратурата и Антикорупционната комисия не коментираха предаването на Румен Гайтански-Вълка.

Очаква се в понеделник Софийската градска прокуратура да поиска от съда постоянното му задържане. 

В рамките на заседанието трябва да се прецени има ли опасност той да се укрие, докато тече разследването, както и има ли достатъчно доказателства в подкрепа на тезата на държавното обвинение, че като съучастник на Стоян Мавродиев (който все още е в неизвестност) е присвоил дадения от ББР фиктивно обезпечен кредит в размер на почти 150 млн. лева.

Снимка: Ладислав Цветков

Припомняме, че преди дни Комисията за противодействие на корупцията разпространи съобщение, че смята, че има обосновано предположение за извършени закононарушения във връзка с отпуснат кредит от ББР, които са довели до значително ощетяване на държавата.

Кой е Румен Гайтански-Вълка?

„Свободна Европа“ представя профила на Румен Гайтански в обширна статия, публикувана на 5 април тази година. В нея той е описан като монополист на столичния боклук и мажоритарен собственик на пуст басейн. Получател на един от най-големите кредити от държавата и бивш съдружник на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган.

Името му влиза в новините през пролетта, след като Столичната община задейства събарянето на негови незаконни постройки в ловния парк „Искър“.

Румен Гайтански е активен бизнесмен от около 30 години, но за това време не се появява пред медии и остава скрит за публиката.

Той добива популярност през 90-те години на миналия век, след като основава фирмите ДИТЦ и „Волф 96“. От името на втората идва и прякорът му - Вълка.

Те получават концесията на сметосъбирането в София и на практика монополизират почистването на столицата.

Концесията е прекратена през 2006 г., след като дружествата отказват да почистват и София е обхваната от криза на боклука. Тогава кмет на София е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. „Премахването“ на Вълка е основен лозунг в предизборната му кампания за местния вот през 2005 и 2007 г.

Снимка: Ладислав Цветков

Въпреки че за кратко губи концесията в столицата, Гайтански продължава да печели от договори за сметопочистване в Стара Загора, Сливен, Кърджали и Поморие.

Вълка се връща постепенно в бизнеса с боклука и в столицата през 2018-2019 г. през дружеството „Грийн партнърс“.

„Грийн партнърс“, която събира боклука в три квартала, без да е минавала през конкурс за възлагане на обществена поръчка, получа милиони левове приходи.

Историята с незаконните постройки на Гайтански край язовир „Искър“ е свързана с друго негово дружество - „Био Майнинг“ АД.