Национална дарителска кампания събра средства за дигиталното сканиране на ротондата Свети Георги. Най-модерните технологии помагат за съхранението и реставрирането на най-стария храм в София, изграден през IV век.

Кампанията започна преди година и първата й цел – цифровизацията на храма, вече приключи успешно. С помощта на триизмерни скенери са съхранени всички данни за сградата от времето на император Константин Велики.

Сканирани са и всички стенописи, създадени между VI и XVI век.

Какво представлява?

Дигиталното сканиране превръща храма ротонда в триизмерен обект, който може да бъде изследван в детайли. Това ще помогне и за втория етап от реставрацията - консервацията и възстановяването на откритите части на зидовете около сградата.

„Ако, не дай Боже, нещо се случи, храмът може да бъде възстановен до най-малък детайл. Както архитектурата, така и стенописите. Също така материалите, които са изготвени вследствие на тази цифровизация спомагат на консерватори и реставратори да изготвят проекти, които касаят това, което тепърва ще се случва, а именно цялостната реставрация и консервация на храма”, обясни Ирина Никоевска от фондация „15 века България”.

Същата сканираща технология се използва по целия свят за съхранение на ценни и уникални архитектурни паметници.

Всеки е добре дошъл

Над 60 години ротондата е била затворена за посетители, но сега всеки може да разгледа великолепието на свещената сграда.

„2000 година този храм беше отново отворен като действащ храм и от 2004 г. има постоянно богослужение. Всички, които желаят, могат да се черкуват тук, да се помолят в този наистина много намолен храм”, обясни отец Йоан. През цялата Страстна седмица и на Възкресение Христово той ще води богослуженията в древния храм ротонда.

На 26 май тук ще бъде отслужен благодарствен молебен за всички, подкрепили кампанията за дигитализирането и съхранението на храма.