Родителите на деца с увреждания издигнаха палатков лагер пред парламента. Инициативата, наречена „Системата ги убива”, е срещу действащата социална политика.

Лагерът е разположен точно пред служебния вход на Народното събрание. Така всички депутати, които идват или си тръгват от работа, могат да видят децата с увреждания и техните родители.

Снимка: Ладислав Цветков

Росица Букова от Движение на българските майки заяви, че основното искане е нов закон за децата и лицата с увреждания в България. „С неговите разпоредби той ще укаже правилния начин, по който тези хора да бъдат оценени – не на базата на ТЕЛК решението колко не могат, а на базата на оставащите им потребности – колко те могат да бъдат полезни на себе си и на обществото”, заяви тя.

Снимка: Ладислав Цветков

Протестиращите искат също спазване на Конвенцията за правата на хората с увреждания, отбелязаха и липсата на електронен регистър. „Не се правят индивидуални оценки на децата и лицата с увреждания, а интегрираното образование е под всякаква критика”, подчерта Букова.

За да се включи в първия ден на протеста Живка Иванова е дошла с 12-годишната си дъщеря Ния от Силистра. „В този малък град има един дневен център, няма квалифициран персонал, който да се грижи за него, да има някакъв напредък. Тя е записана в масово училище, ходим на ресурсно подпомагане, много съм доволна – прекрасни учителки. Борим се със системата основно”, споделя майката.

При протестиращите дойде лидерът на БСП Корнелия Нинова, която каза също, че има нужда от промяна в системата. Нинова ще дари 600 лв. от своята заплата на възрастна жена, която отглежда сама двете си внучета, които са сирачета.

На въпрос на bTV в парламента вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че наистина държавата е длъжник на децата с увреждания, особено на тези, които навършват 18 години, защото помощите за тях спират, а реално потребностите им не намаляват и не изчезват. Затова според него вече са започнали разговори в социалното министерство и се мисли за промяна в модела.

Социалният министър пък съобщи, че до края на юли трябва да е готов нов закон за хората с увреждания, в чието създаване участват и представители на протестиращите.

„Докато сте тука аз ще идвам при вас, за да ви информирам какво правим”, каза Бисер Петков - министър на труда и социалната политика.

Протестът е безсрочен.