България е в риск от нова екологична криза. Причината е, че единствените два екарисажа спират работа заради липсата на договор с Агенцията по безопасност на храните. От там обаче заявиха, че са превели парите от старите си задължения.

Шуменският екарисаж е най-големият в страната и обезврежда труповете на умрели животни от 18 области. От днес обаче дружеството спира работа, защото изтича договорът му с Агенцията по безопасност на храните. Процедура за нов не е започнала. Казусът не е прецедент.

„В сега действащия договор, преди да бъде сключен, пак имаше такъв период, в който ние на добра воля изпълнявахме дейността около 15 дена без сключен такъв договор и въпреки високопарните обещания на Агенцията по храните, разходът си остана за наша сметка, тази година обаче сме твърдо решени да не правим тази грешка”, категоричен е управителят на шуменския екарисаж Мирослав Александров.

При липса на договор екарисажите нямат правно основание да обезвреждат животинските трупове. Така рискът от екологична криза е реален, защото процедурата за нов едногодишен договор ще отнеме поне месец.

От Агенцията обаче са спокойни, че до реален проблем няма да се стигне. „Екарисажите няма да спрат работа. Още в понеделник започва работа в правна дирекция в министерството по изготвяне на клаузите за новите договори”, увери началникът на отдел „Здравеопазване" към БАБХ д-р Тихомир Тодоров.

От Агенцията допълниха, че активно работят и по решаване на другия проблем с екарисажите - този със старите задължения към дружествата в Шумен и Варна. Министертсвото на земеделието вече е превело 2 млн. лева, а в началото на следващата година ще бъде разплатен още един милион, което окончателно се очаква да реши проблема.