Задълбочава се водната криза в община Кочериново. Жителите на града и околните села излязоха на протест.
Причината е, че дори в часовете, в които по график трябва да има вода, от крановете не тече и капка

В Кочериново и селата е обявен режим на водата. Той обаче не се спазва и често вода изобщо няма.

„Вчера водата в нашата къща потече в 19 ч. и в 22:45 вече нямаше капка. Запасяваме се от уличните чешми с вода, да можем да покрием елементарни нужди“, разказва Кирилка Вучкова:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В рамките на две седмици, хората два пъти протестираха, затваряйки пътя за Рилския манастир и въпреки това, проблемът не се решава.

„Проблемът е от един месец по-съществен, хората се справят много трудно, а иначе проблемът е задълбочен от години, от 20-30 години и до момента не се взима никакво решение. Само и единствено казват, че водата е малко“, казва Кирил Калинков, кмет на с. Пороминово.

От водното дружество казват, че силно намален дебит на водоизточниците е основната причина за въвеждане на воден режим в община Кочериново.  За населените места са осигурени водоноски. Проучва се възможността за включване на допълнителни водоизточници, с цел осигуряване на още количества питейна вода.

Воден режим има и в Монтанско, където водоподаването е ограничено в 12 населени места. В община Георги Дамяново - всяко трето населено място е с ограничено водоподаване.

"За съжаление пред местната власт освен засушаванията, наводненията, пожарите, почват да се получават ситуации, в които ние трябва много в перспектива да мислим и да предвиждаме какво ще работим, какви проекти ще правим.", казва Нина Петкова, кмет на община Георги Дамяново.

От ВиК – Монтана казват,  че при липса на дъжд, са неизбежни ограниченията за планинските райони и  населените места с подземни водоизточници.