Реставратори, археолози, архитекти и граждани ще изготвят препоръки, как да бъде продължена работата по антична Сердика. Вчера реставрацията спря, след сигнал, че Ларгото се превръща в бутафория.
От Министерството на културата успокоиха, че при работата на обекта до момента няма унищожени археологиятефакти - на терен са трима археолози.
Следващата седмица работната група трябва да излезе с позиция за продължаване на реконструкцията, така че автентичният вид на руините да бъде запазен.
Според заместник-министърът на културата повод за сериозни притеснение няма, защото до момента при работата няма унищожена археология.
Хората, които алармираха, че реставрацията на Ларгото изглежда бутафорна се надяват работната група в диалог да запази автентичността на Антична Сердика.
„Върху тази малка част, която е запазила автентичен вид, да няма един метър надстрояване, което би било гибелно”, заяви Манол Глишев.
Според столична община в момента част от обекта е направена така, че изглежда агресивно нова и това дразни столичани.
Надяват се след експертните оценки да се вземат решения как изградените вече части да придобият по-автентичен вид:
„Това е като да чакаш патица по пекински - виждаш патицата разчекната, тук кестените се варят в момента и да направиш извод как ще изглежда манджата малко е прибързано - нека да видим какво ще направят, не мога да се набърквам в работата на реставратора, на този който ще тонира стените”, каза зам.-министърът на културата Тони Петрунова.
Очаква се още в понеделник работната група да има конкретни препоръки как да продължат работите.
При възстановяването на Ларгото в София строго се спазват всички световни и български правила. Това заяви директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров в предаването „Тази сутрин” по bTV.
„Граждани взимат отношение по въпроси, по които нямат образование, не знаят каква е световната практика”, подчерта директорът на НИМ.
Той посъветва, на когото не му харесва, да не минава оттам и да не гледа.