Депутатите от ресорната комисия за промени в Конституцията се събраха извънредно в неделя, за да обсъдят ключови промени в основния закон.
Всички предложения за изменения бяха приети и влизат за окончателно гласуване в пленарна зала във вторник – 19 декември.
Един от най-оспорваните въпроси – за служебния кабинет и служебния премиер, който беше отложен за доуточнения, днес беше приет без поправки.
В списъка останаха председателят на Народното събрание, председателят на Върховния касационен съд, управителят или подуправител на Българската народна банка, председателят или заместник-председател на Сметната палата, както и омбудсманът или негов заместник.
Министърът на правосъдието Атанас Славов обяви вчера, че председателят на Върховния касационен съд да не е включен в кръга лица, от които президентът може да избира за служебен министър-председател. По думите му това би създало риск за независимостта на съдебната власт.
„В пленарна зала народните представители могат да коригират списъка. Става дума за това, че част от хората, които са предвидени ще бъдат в своеобразен конфликт на интереси, какъвто е председателят на сметната палата или неговите заместници“, каза преподавателят по конституционно право Наталия Киселова.
„Рискуваме самият ВКС да оспори тази част от конституционните промени. Нямаме нужда от такова производство“, допълни министър Славов.
Вчера председателят на комисията Радомир Чолаков отложи този текст за доизасняване.
„Най-важното, което според мен ние постигнахме днес е редакцията на принципа, на който ГЕРБ СДС много настояваше, за непрекъсваемост на законодателния орган, за непрекъсваемост на законодателната власт в България“, каза Чолаков.
С измененията в преходните разпоредби се оказва, че действащият ВСС и изпълняващият функциите главен прокурор ще останат на местата си поне още година.