Народното събрание прие на първо четене на 16 юли проект за промени в Наказателния кодекс, който предвижда наказание от 2 до 5 години затвор за разпространение на „заблуждаваща или невярна информация или други сведения“ по отношение на банки , които могат да „доведат до всяване на смут и страх“ . Промените бяха приети във вторник на второ четене от правната комисия в парламента.

"Репортери без граници излезе с критична позиция по случая. „Вие смятате, че с приемането на този законопроект ще защитите банковия сектор от сериозната криза, в която се намира. В действителност, Вие го превръщате в непревземаема крепост, която не би следвало да се отчита пред никого”, се казва в нея.

От организацията подчертават, че банките и финансовите институции не са застраховани от злоупотреби и отклонения. Ролята на пресата се състои тъкмо в запознаването на гражданите с тези нефункционалности. В нейните задължения влиза също обяснението за функционирането на този сложен свят, но чието разбиране от страна на гражданите е задължителнo за просперитета на страната, се казва още в позицията, подписана от главния секретар „Репортери без граници” Кристоф Делоар.

Кой журналист би рискувал да се нагърби с тези функции отсега нататък, дори когато е сигурен в твърденията си, щом го грози заплаха от затвор? Как да обясни пред съдията, че информацията, с която разполага не е „невярна или подвеждаща“, когато дори в смазващото мнозинство на процеси за клевета се доказва не достоверността на фактите, а увереността на журналиста в тяхната истинност? И на последно място как считате, че журналистът би могъл да бъде сигурен, че реакцията на публиката няма да бъде интерпретирана от съдията като „смут и страх”, питат от „Репортери без граници”.

Според организацията равновесието в силитe между банковия и медийния сектор вече е нарушено, предвид, че банките разполагат с ресурсите необходими, за да си осигурят най-добрите юридически съвети. Ако законопроектът бъде приет, това силово превъзходство ще бъде вписано в закона.

Много фигури от гражданското общество вече заеха позиция против този законoпроект. Някои настояват да бъде премахната неясната формулировка „други сведения“. Други биха желали към разпространението на „невярна или подвеждаща информация“ да бъде добавено условието за умишленост. „Репортери без граници” подкрепя тези искания, но настоява законопроектът да бъде отхвърлен.

„Нашата организация разбира Вашите усилия за поддържане на разклатената банкова система. Стабилността на страната, която е Ваше задължение, зависи от устойчивостта на банковите институции. Историята обаче сочи, че потъпкването на личните свободи и забравянето на основните права, които градят демокрацията са капан, който провокира криза след криза и който неминуемо води до упадък на демокрацията”, се казва в позицията на организацията.

Оттам подчертават също, че България заема 100-но място от 180 страни в класацията на свободата на пресата и е на последно място сред страните в Европейския съюз. Ваше задължение е да не влошавате още повече тази ситуация, а напротив - да направите каквото е нужно за нейното подобряване, казват от „Репортери без граници”.