Промените в устройствения план на община Царево и новата екологична оценка няма да са готови до края на годината. Това съобщи заместник министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов. Депутатите от парламентарната екокомисия отхвърлиха предложените от ГЕРБ неотложни мерки за опазване на Странджа от масово застрояване.

На 17 януари т.г. Върховният административен съд остави в действие Общия устройствен план на община Царево, който беше оспорван от екологични организации заради съмнения, че ще доведе до застрояване на Природен парк „Странджа”. Това доведе до вълна от протести в цялата страна.

Преди дни регионалният министър Десислава Терзиева спря действието на плана, за да бъдат внесени в него промени, които да гарантират целостта на природния парк. Според ГЕРБ, министерските заповеди не защитават Странджа, защото могат да бъдат обжалвани в съда.

„Виждаме как управляващите умело се извиняват със съда и решенията на съда, за да не предприемат определени действия. А падането на тези заповеди ще означава, че строителството в парк Странджа може да започне веднага, още в началото на строителния сезон”, заяви депутатът от ГЕРБ Лиляна Павлова, която беше регионален министър в кабинета „Борисов”.

От екоминистреството заявиха, че законите ще гарантират опазването на Странджа и отново се оплакаха от липса на план за управление на природния парк.

„Не е нормално от 2000 г., през 3 връщания и отдавна изтекъл 90-дневен срок към българска фондация Биоразнообразие, ние все още да нямаме в МОСВ финален драфт, или окончателен вариант, или, ако щете, предварителен на план за управление”, коментира зам.-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов.

Междувременно стана ясно, че Eвропейската комисия вече е поискала спешна информация по случая. Веднъж вече страната ни беше пред наказателна процедура за Странджа през 2009 г.

Иск срещу държавата

Българската "Партия на зелените" (различна от политическата сила, която излезе от Реформаторския блок) заведе колективен иск срещу държавата заради спрения ОУП на Царево.

Според относително слабо известната политическа сила на Валентин Симов, решението на министър Терзиева е взето под натиска на "меркантилни зелени организации" и създава опасен прецедент, въпреки че едва 0.42% от територията на парка били засегнати.

"В зоните НАТУРА, които са 36% от територията на страната са включени 700 000 частни парцела, с 1 милион и 200 хиляди собственици, на които е отнето правото да владеят земите си", пишат от "Партия на зелените"