Промени за хората, търсещи закрила у нас. Държавната агенция за бежанците да създаде регистър на всички чужденци, които са получили статут на бежанци в страната ни. Това е едно от предложенията за законови промени, публикувани за обществено обсъждане.
Достъп до регистъра ще получат от ДАНС и ЕСГРАОН. В него ще се посочват имената, личен номер или ЕГН, документ за задгранично пътуване.
И още от идеите - всеки бежанец да получава и така наречената „регистрационна карта“.
Според проекта право на семейни помощи за деца ще имат бременните жени с предоставена закрила в България и семействата на лица с такава закрила, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната.
„Промяната в Закона за предучилищното и училищното образование предвижда към действащите към момента права на търсещите или получили убежище или международна закрила да се добавят и ползващите се от временна закрила в Република България.“
Измененията предвиждат също бежанците да бъдат включени по-активно в програмите за интеграция на общините. В Ямбол проектът тепърва ще бъде обект на анализ.
„Ние като общинска администрация, представител на местното самоуправление и местната власт, ще сме пряко ангажирани и ще се водим от държавната политика в тази насока“, каза Неда Бъчварова, началник отдел „Хуманитарни дейности“, община Ямбол.
„Нека да ги интегрират, независимо дали община Ямбол или Елхово, трябва да ги приемат, щом бягат от войната“, заяви Жечо Жечев, който е жител на Ямбол.
В законопроекта не са предвидени изменения, свързани с обратното приемане на търсещи закрила лица, уточниха за bTV от агенцията за бежанците.
Експерти смятат, че създаването на регистър с всички чужденци, които са получили статут на бежанци у нас, е необходима, но закъсняла мярка.
„Тук не говорим за конкретна опасност за голям брой мигранти да бъдат върнати, а точно обратното - има доста конкретни цифри, които са се договорили между страните. Тук говорим за много по-ясна отчетност за всяка страна член - колко мигранти са били регистрирани, къде са отишли, как могат да бъдат релокирани. Въвежда се много повече ред в хаоса“, заяви Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи.
Сред основните цели на законопроекта се посочва необходимостта от прецизиране на текстове в синхрон с Европейското законодателство. Също и въвеждане на препоръките на Европейската комисия за преодоляване на пречките пред присъединяването на България към Шенгенското пространство.
Срокът за обсъждане е началото на февруари.
По темата работиха Дани Атанасова и Николета Хаджийска