Решението на директора на РИОСВ-Бургас да не се извършва ОВОС на инвестиционното намерение в местността Карадере трябва да бъде отменено със съответните обосновани мотиви. Това заявява служебният министър на околната среда и водите Светлана Жекова.
Преди дни сайтът за журналистически разследвания „Биволъ” разпространи информация, че фирма ще строи луксозен къмпинг за 1860 души с бунгала, вили, ресторанти, басейни, барове, заведения, улици и многобройни паркоместа, без проектът да мине през оценка на въздействието.
От публикацията ставаше ясно, че РИОСВ са се позовали на устройствен план на община Бяла, който по-рано е бил спрян, а заради нарушенията в него е била сезирана и прокуратурата.
За сегашният случай екоминистерството е било сезирано от Българско дружество за защита на птиците и Българска фондация Биоразнообразие.
Жекова обяви, че е предприела редица мерки, след като констатира сериозни пропуски в издаденото от директора на РИОСВ-Бургас решение по казуса „Карадере”. Тя посочва като основна причина, че трябва да бъде отменено решението на директора на РИОСВ в Бургас липсата на оценка на кумулативния ефект спрямо други инвестиционни предложения в района.
Министърът съобщи още, че ще бъдат предприети мерки за решаване на възникналия казус, както и че ще бъде подаден сигнал до прокуратурата за извършване на проверка за наличието на основания за искане за обявяване на нищожност на ПУП-ПР на зона за отдих "Бяла-север", в която е включена и местността "Карадере".
Една от предприетите вече мерки е изпращането на писмо до кмета на община Бяла Анастас Трендафилов с копие до РИОСВ - Бургас, МРР и ДНСК. В момента се подготвя и писмо до директора на РИОСВ-Бургас, с което ще бъдат дадени указания инвестиционните намерения в района да се подлагат на по-задълбочени оценки за степента на въздействието върху компонентите на околната среда, с оглед формулиране на по-пълни и точни мотиви и вземане на обективни решения.
Демонстрация пред Министерски съвет
Решението на Жекова беше взето след среща на инициативната група „Да спасим Карадере”, Национална асоциация „Българско Черноморие”, Сдружение „Природата за хората и регионите”. Днес поддръжници на запазването на Карадере се събраха пред Министерски съвет.
Организаторите на акцията обясниха, че тя не е протест, а гражданско присъствие с надслов „Да спасим Карадере сега! Иначе подписваме смъртната му присъда с бездействието си!”. Идеята дойде, след като стана ясно, че директорът на бургаската екоинспекция е решил, че няма нужда да се прави оценка за въздействие върху околната среда на проекта за изграждане на луксозния къмпинг.
Според природозащитните организации решението е неприемливо, още повече, че проектът се основава на подробен устройствен план, който също няма екооценка.
„Ние сме подали сигнал към МОСВ още през септември за неговото спиране. Докато той се преведе в съответствие с няколко закона, които са действащи”, обясни Люба Батембергска от Гражданска инициатива „Да спасим Карадере”.
„Случаят с Карадере се основава не едно единствено нещо, което е т.нар. подробен устройствен план Бяла - Север, на базата, на който се издават разрешение или независимо какви процедури следват, който всъщност в момента е абсолютно незаконен”, каза и Мария Лалева от инициативата.