Високите пролетни води на река Дунав, заедно с последните наводнения в Западна Европа и Сърбия, са увредили сериозно кейовата стена на Русе. Тя е изградена още през миналия век в района, известен като Конския плаж. До момента не е правена цялостна рехабилитация на съоръжението, изградено от масивни камъни, предаде БГНЕС.

Първите сигнали, че стената се руши, дойдоха още през миналата година след пролетното пълноводие. Сега, след спадането на нивото на Дунав, става ясно, че проблемите са се задълбочили.

"Община Русе направи проект за рехабилитация и възстановяване на това съоръжение, но за съжаление нямаме финансова възможност и се налага да кандидатстваме пред Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане. Кейовата стена е необходима за безопасността на пристанище "Пристис" и на града. Проблемът има нужда от трайно решение, защото, ако продължи по този начин, има опасност от пълното разрушаване на стената и прилежащата инфраструктура - кейовата ивица и пешеходната зона край Дунава", обясни директорът на "Обществен ред и сигурност" в общината Спасимир Димитров.

Ситуацията допълнително се усложнява от избуялата сред камъните растителност.

Проектът е на стойност 1,8 млн. лева и целта му е съоръжението не само да се ремонтира, но и да запази сегашния си вид – да бъде каменно, за да не се наруши архитектурният облик на целия район. Предвидено е да се използват каменните блокове, които водата е съборила, и едва около 10% нов камък. Проблемът обаче е, че в Русе не могат да се намерят каменоделци, които да обработят камъка. Оказва се, че тази професия, както и професията на майсторите на паваж, са сред изчезващите.

Междувременно русенци са решили да се възползват от откъртените камъни и с част от тях са заградили водна площ от реката, превръщайки я в своеобразен басейн.