Във Варна в пъти са се увеличили оплакванията от шума на нощните заведения през лятото. Крайбрежната алея на морската столица е мястото, където са съсредоточени най-много барове, ресторанти, дискотеки. Собствениците буквално се надпреварват да усилват ехтящата музика, за да привличат повече клиенти. Всяко лято общината и здравната инспекция правят проверки, съставят актове, затварят заведения, но ефект няма.

Хората, които живеят на десетки, дори стотици метри, продължават да се оплакват. Оказва се, че и кварталните заведения са не по-малък проблем. Това лято всеки месец в общината са постъпвали по 30-40 сигнала за наднормен шум.

Пийп бар отваря врати в приземния етаж на жилищна кооперация през февруари. Живеещите над него не искат заведението да работи след полунощ. Съгласието на етажната собственост е необходимо за разрешение за удължено работното време. Въпреки липсата му, барът получава позволение.

Обяснението на общината е, че няма по коя точка от наредбата да отнемат разрешителното на бара. Хората твърдят, че собственикът е подал техни декларации от преди години, които не са легитимни след приемането на Закона за етажната собственост.

„Жалбите на гражданите съвпадат с деня, когато е издадено разрешението - на 21 февруари. Молбата за удължено работно време е подадена по-рано, разгледани са документите и затова решението е такова”, заяви зам.-кметът на Варна Тодор Иванов.

След множество жалби, кметът на Варна издава заповед, с която отнема удълженото работно време. Собственикът я оспорва в съда и печели. По телефона пред екипа на bTV той отрече да нарушава обществения ред и нощната тишина. Общината пък ще продължи да го проверява. Дотогава хората ще потърсят правото си на тишина в съда.

Глобите за наднормен шум са от 500 до 1000 лева. И общината, и потърпевшите граждани отчитат проблем - нормативната уредба е твърда стара и има нужда от актуализация.