Първо интервю на арестувания кмет на Тетевен. Милен Ганев, известен още като Милен Милев, е уличен от прокуратурата в присвояването на около 1 милион лева общински пари. А биографията му ни връща в мутренските времена.
Епизоди от живота на Милен Ганев са описани в книга на покойния Георги Стоев: „В средата на 90-те Милен Ганев се беше изявил като Краля на захарта. Работеше директно за СИК. Там обаче интересите се преплитаха с тези на Илия Павлов”. Бащата на тетевенския кмет - Ганьо Калинов, не потвърждава дали историята е вярна.
Калинов е категоричен, че във времето на мутрите синът му е предпазил града от тях. Но свидетели на миналото подреждат Ганев тъкмо в редиците на мутрите.
„Той без охрана не излизаше, момчетата бяха много яки, много здрави, много обучени. Имаше си личен телохранител - Мечката му казваха. Бяха в една сграда с Първа частна банка. Може да се каже, че офисите им бяха в едно. Охранителите на Първа частна банка и неговите охранителите пренасяха чували с пари”, разказва жена, пожелала анонимност.
В Тетевен се отличават три къщи - едната на известния бизнесмен и банкер Славчо Христов - къща бивш родилен дом, другата на кмета, а третата на дъщеря му.
„Ами гледай сега, той има богати приятели. Той си е консултант. Не знам какво консултира, какви фирми”, коментира бащата в отговор на въпроса откъде синът му има толкова много пари.
В Тетевен разказват, че преди години Ганев изчезнал - едни твърдят, че го търсили от Интерпол, а други - че бил преследван от недоволни бизнеспартньори.
Милен Ганев влиза в политиката. И през 2007-а оглавява общинския съвет в града, след това става кмет.
Акция на ДАНС през март го изкарва от политиката и го вкарва в ареста. Според обвинението той и заместникът му Детелин Пърлев са ощетили бюджета на общината с около 1 милион лева. Схемата - тетевенският кмет обявил обществена поръчка за доставка на храна за детски градини и социални заведения. Спечелила фирма, свързана с жената, с която Ганев живее. Договорът след това е прекратен, но общината продължава да работи със същата фирма като плаща храните на завишени цени. След година и половина се провежда нов конкурс и е сключен нов договор - собственикът и на втората фирма се оказва свързан с кмета.
Съдът оставя кмета за постоянно в ареста. Заради влошеното му здравословно състояние обаче, сега Милен Ганев е под домашен арест.
Пред bTV той обясни, че прекарал в ареста над 40 дни. Отрече да е присвоил 1 млн. лева общински пари, а завидното си финансово положение обясни с факта, че бил много умен и заради „динамичните времена, в които живеем” срещнал правилните хора в професионалния си път – „банкери, хора в захарната индустрия от времето на Тодор Живков”.
С Илия Павлов навремето били в добри отношения – ползвал заводите му за преработка на захар. Ганев обаче отрече някога да е имал охрана – не му била нужна. Призна единствено за разменяните чували с пари – преди години така се осъществявали плащанията. „Ликвидността ми е стигала на ден до 1 млн. долара”, посочи някогашният Крал на захарта и настоящ кмет, който има амбицията „още дълги години да си кметувам”.