Обществен протест нажежи град Криводол, но не заради изборните резултати, а заради стадо крави. Животните се оглеждат в оживен квартал близо до центъра на града. Потърпевшите съседи, които от години търпят мръсотията и непоносимата миризма, заплашиха пред камерата на bTV със саморазправа стопаните на стадото.

Домът на семейство Стефанови целият е в тор, урина и кал. Буквално няма къде се стъпи. Майка фармацевт и син скулптор отглеждат в двора си над 40 крави, телета и кози.

Поне толкова бяха и хората от улица „Димитър Благоев" в град Криводол, които излязоха на протест заради животните. „Децата ми са дишали този смрад, сега и внучето ми, не съм съгласна”, възмутена е Светла Недкова. „Ние сме лишени от кислород, ние не дишаме чист въздух и това е от 20 години, защо е тоя терор, аз, като направя нещо и й се озъбя да я питам защо така, полицията идва веднага, по-бързо от Бърза помощ, да ви кажа, за да й защитят здравето, а нашето здраве кой ще ни го запази”, допълва друг съсед Красимир Недков.

Докато стадото е на паша, в къщата са заключени кучета - поне двайсет, казват съседите.

Според общинска наредба на въпросната улица е забранено да се отглеждат животни, още повече стада, тъй като спада към централната градска част. „Има наредба от кмета, че тя няма право да седи в парка с животните, тя абсолютно всеки ден е тука и кълне децата и хората, да не говоря пред камерата как”, обяснява съседът Йордан Димитров.

Животните на семейството продължават да нападат хора. Преди четири години бик осакатил възрастен мъж. „И още е в болницата човека и не може да се оправи, съдена е, нищо не плаща, онзи ден имаме две телета вързани в парцел, идва нейният бик и удря моя мъж в кръста. Викам, какво трябва да стане, да стане както с Петър”, опасява се Руска Ангелова.

Въпреки че докарват евросубсидии, през повечето време кравите гладуват, категорични са комшиите. „Животните тя ги мъчи, няма с какво да ги храни, те са се сплътили и са рекли така и падат, а колко измряха”, обяснява Перка Върбанова.

„И на какво основание се субсидира това нещо, което вие сега заснемате, това ли е българското животновъдство, така ли се отглеждат животни и още - тая продукция, която тя произвежда, кой я изкупува, тя окачествена ли е, на какво отговаря, на какви изисквания”, пита Любомир Костадинов.

Присъствието на камерата забавя прибирането на животните с два часа. Загубили търпение, хората решават да не ги допуснат в къщата.

Бившата аптекарка Христина се опитва да успокои хората. „Аз също имам купища жалби до Народното събрание, до Фонд „Земеделие" в София, да ми помогнат с кредит, за да закупим обор, купили сме вече, стягаме го, че няма прозорци и врати, и изнасяме”, уверява фермерката Христина Стефанова.

Хората обаче не вярват. „Бога ми, заклевам се, казвам ви истината”, уверява Стефанова. „Повече няма да търпим, искам тоя дом вашия да се изчисти, аз не мога повече да търпя това”, отговарят обаче хората.

През последните години кметството в Криводол е наложило глоби на Христина Стефанова за близо 10 000 лв., включително и за нанасяне на щети по гробищния парк, но тя не ги плаща. „Когато трябваше да й се връчи заповед за определяне на маршрут, по който да минават животните, тогава синът й се е нахвърлил с брадва върху колегите и върху полицая”, спомня си заместник-кметът на Община Криводол Дияна Милетиева.

„Аз си затърках 15 години от живота за тия животни, аз ги обичам”, твърди синът Цветомил Стефанов.
Потърпевшите не гарантират за последствията, ако до дни животните не бъдат изведени в обор на полето. „Тя е непокорна, прокурорът е наредил да се дигне стоката, тя вика, не ме интересува прокурора, фули прокурора”, обясняват съседите.

„В един момент може да стане най-лошото, защо трябва да се стига дотам, защо?”, пита съседът Красимир Недков.