Слънчев бряг става самостоятелен курорт. Хотелиери и ресторантьори се обединиха около искането комплексът да се отдели от Община Несебър.

Докато първите туристи пристигаха вчера в Слънчев бряг, целият курорт, дори централната му част, бе все още строителна площадка. Труд кипи и около сергиите, превърнали се, за съжаление, в запазена марка на комплекса. Не само те бодат очите на туристите, а, оказва се, и на бизнеса. Хотелиерите се оплакват, че улици и алеи пропадат, канализацията прелива, липсва озеленяване и осветление.

Преди началото на този сезон обаче от Съюза на собствениците заявиха, че им е писнало да се развива туризъм на парче, а община Несебър да ги използва като „златна кокошка". Така те решиха да се отделят самостоятелно, със собствено управление и правила.

Веселин Налбантов - собственик на хотел и вариете, е от бунтарите в комплекса. Недоволства и от акционерното дружество, и от работата на община Несебър. „Вижте сега, само един път от Бургас до Слънчев бряг не може да се реши 20 години. И защо ни е общината?! Де факто, ние сме основният донор на община Несебър, не се реинвестират тези приходи, които ние даваме”, възмутен е хотелиерът.

За това изходът бил един - отделяне от общината, а вместо да плаща данъци и такси, бизнесът да инвестира в инфраструктура. Така и другите проблеми, като този с шума от заведенията, по-лесно ще намерят решение. „Не може да има един бар, който да е в центъра дори на голям град, който да работи като дискотека до 4 часа и там спят хора. Непрекъснато от полицията и общината си прехвърлят отговорността една на друга”, оплаква се и друг хотелиер - Христо Чапкънов.

„Трябва да има управление от държавата с управление от собствениците в този курорт”, категоричен е председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова.

В Несебър не гледат сериозно на искането, но вече пресмятат, че и без приходите от Слънчев бряг, общината ще оцелее. „Не знам община да дава толкова пари за туристически изложения, за маркетинг, за реклама”, коментира зам.-кметът на Несебър Лазар Япаджиев, който подчерта, че от Слънчев бряг идват много приходи, но там отиват и огромни разходи.

Само осветлението струвало 300 000 лв., а от курортни такси се събирали не повече от 1 млн. лв. За държавата обаче искането на хотелиерите изглежда смислено. „Определен облик трябва да има самото селище, да е не е просто в този натрупан вид, в който сега го виждаме”, смята областният управител на Бургас Павел Маринов.

За да стане това реалност, трябва да се променят няколко закона. Среща по проблема на място ще има още следващият месец, преди официалното откриване на сезона. Решение ще се търси не само за Слънчев бряг, а и за останалите четири по-големи курорти - Златни пясъци, Албена, Пампорово и Боровец. Браншът настоява те да бъдат със специален статут на национални, като минат под шапката на държавата.