Със затоплянето на времето се очаква и нивата на реките у нас да се повишат, като следващите три дни снеготопенето ще е най-силно според прогнозите на Националния институт по хидрология и метеорология.

Въпреки това експертите успокояват, че водните количества няма да достигнат критични нива.

Според данните на екоминистерството в големите язовири в страната има достатъчно свободен обем, който да поеме допълнителни количества вода - между 20 и 40%, повече отколкото за същия период през миналата година.

Въпреки че няма язовири, които да са в критично състояние, от началото на 2016 г. до днес са направени извънредни проверки на 12 съоръжения в пет области. Хората продължават да се притесняват.

В Ямболско, например, има над 300 водни обекта. Язовирите се проверяват два пъти годишно.

Снимка: btv.bg

"Няма язовир в аварийно състояние,който да застрашава живота и здравето на населението на нито едно от населените места", твърди Димитър Иванов,областен управител на Ямбол.

Въпреки това хората в с. Маломир живеят в страх. Казват, че всяка година язовирът над селото прелива и водата влиза в дворовете.

Една от местните жителки – Делка Чаушевам казва, че „сега като почне да се топи снега, може да дойде и вода”. Споделя, че местните се чувстват застрашени – „по цяла вечер не можем да спим”, допълва тя.

От началото на 2016 г. контролът на язовирите е задължение на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Вече са направени 12 извънредни проверки на проблемни язовири. Предстои преброяване и проверка на всички.

Според Калин Янков - директор ГД "Надзор на язовирните стени", язовирите са били занемарени в течение на годините. „Ние ще се сблъскваме и с това, с язовири, които са напълно неизвестни, които не се знае кой е собственикът, някои имат по двама, по трима собственици”, допълва Янков.

Притеснени са и хората в първомайското село Градина. Заради компрометирана дига има опасност р. Марица да излезе от коритото си.

Кметът на селото Бальо Балев каза, че през лятото са се извършили дейности по удълбочаване на ръкава на реката, но „за съжаление водата отнесе пясъка и нищо не върши”.

Проблемът чака решение вече година заради липса на пари. На много места в страната екоминистерството е издало предписания за укрепване и изчистване на речните корита, но 80 от тях все още не са изпълнени.

По думите на Асен Личев, директор на дирекция "Управление на водите", в много от областите са изготвени, които са включени в националната програма за бедствие, но осигурено финансиране няма.

За последно реката в село Градина е преливала през 2005 г.

Местните жители разказват, че ги е страх за посевите им.

Очаква се извънредно заседание на Комисията за подпомагане и възстановяване. Целта е да се намерят пари за готовите проекти за речните корита преди пролетното пълноводие.