Около сто семейства в първомайското село Православен бедстват вече втори месец. Всички те са производители на ориенталски тютюн и не могат да плащат дори сметките си за хляб заради драстичното забавяне при изкупуването на продукцията им.
Хората в Православен живеят със 150 лв. на месец и на никого не му е до празници. 70% от семействата се препитават с отглеждане на ориенталски тютюн, чието изкупуване се бави вече месец. Хората са останали без пари, трупат дългове и са на ръба на отчаянието. „Идват празниците - Коледа, Нова година - нямаме пари! Какво мислят?! Къде е тази държава?" пита Мюмюн Неча от Православен.
Юсеин Мехмед Мустафа пазарува всичко на вересия и казва, че вече магазинерите отказват да ги записват. „Два хляба едва взех!” оплаква се мъжът.
Магазините за хранителни стоки също са пред фалит, тъй като там всички купуват на вересия вече месеци наред. „Аз най-много се моля да им платят, за да могат да си оправят сметките”, казва Мария Йорданова, която е собственик на хранителен магазин в селото. Семействата й дължат средно по 80-100 лв. От цялото село има да събира към 1300 лв.
Хората се задоволяват с минималното - хляб, ориз и олио. Месните деликатеси и сладките са лукс.
Отглеждането на тютюн е тежка и неблагодарна работа. В нея участва цялата фамилия. „Всяка заран се става в 3:00 часа, бере се до 12:00 часа. После в голямата жега вънка е 50 градуса, под найлона е 60 и кусур градуса, се нанизва, накачва се под найлона и се изчаква да изсъхне. И вечерта пак - от 5:00 часа пак на полето, до 9:00 часа”, разказва Хабиб Мустафа от село Првославен. „Гледам 5 декара. Разчитам на 4-5 000 лева, ама то не е да ги вземеш тези пари чисти. На месец заплатата на човек идва по 120 лева. Даже и толкова не идва!" казва мъжът.
Фирмите-прекупвачи не дават точни дати за изкупуването на ориенталския тютюн. Крайният срок е март месец догодина. Дотогава обаче първокачествената продукция мухлясва и драстично губи цената си. „Ако стои 2-3 месеца, и след това, като го караш при експерта, това трябва да го хвърляш от моста надолу, отколкото да го закараш пред него, защото като се запари вътре, става едно черно, губи всичко”, казва производителят Юсеин Мехмед Мустафа.
Заради ситуацията с тютюна в Православен се готвят за блокади на пътища и гражданско неподчинение.
За това предупреди и кметът на Неделино Стоян Беширов преди ден, когато земеделският министър Димитър Греков се срещна с изкупуващите фирми. „Защо трябваше да се стига до тук. Прави чест на министъра, че е разговарял, но въпросът е да се стигне до дела. Хората нямат с какво да си купят хляб”, обясни Беширов.
Въпреки разговорите на министъра, в Неделино все още не са отишли търговци, които да изкупуват тютюна. „Ще чакаме максимум до 5-10 януари, дори да дойдат фирмите и да започнат да изкупуват за жълти стотинки, пак ще има протести. Хората нямат друг избор”, предупреди Стоян Беширов.
В Неделино около 400 семейства очакват изкупуването на между 80 и 100 тона продукция. „МЗХ трябва да направи всичко възможно да помогне на населението, да се насочат програми, да се създаде алтернативна култура”, заяви кметът Беширов.