Сеч на борова гора предизвика напрежение в русенското село Красен. Според местните жители се премахват както маркирани, така и здрави дървета. Те са се оплакали на кметицата на селото Йорданка Чурова, която на свой ред е потърсила Горското стопанство в Русе за изясняване на ситуацията.
Йорданка Чурова разказва, че гората съществува повече от 35 години. Тя е била засадена от местните жители, които са се грижили за младите борчета, за да пораснат. Проблемът идва преди година, когато пламва пожар.
„Пожарът беше много голям проблем, цялото население се бори с пожара, три дни я пазихме да не се възпламени отново, защото всичко отдолу беше жар. Имаше обгорели дървета, които бяха маркирани и трябваше да се изчистят”, обясни кметицата на село Красен.
Опасенията на хората са, че има изсечени и здрави дървета. От Горското стопанство в Русе са категорични, че всичко е напълно законно - гората е била маркирана за сеч още през 2012 г.
„Отгледна сеч, която се провежда от 20 до 40 години, гората е частично липа и чер бор, премахват се, които са криви, които нямат правилно стъбло. 30% от дървостоя се премахва, заложено в лесоустройствения проект”, обясни Петър Божанов от русенското Горско стопанство.
„В горското стопанство в Русе всичко е редовно, казват, документацията е изрядна, но не мога да опровергая съмненията на хората”, казва обаче Йорданка Чурова.
Цялата гора е над 70 дка. От пожара са унищожени около 14 дка, а сега са изсечени 1000 кубика дървесина. От Горското смятат, че това не е фатално.
„Тая дървесина трябва да се премахне, понеже е предпоставка за болести. И понеже се оголват като пространство тия 14 дка, населението мисли вече, че и гората се разстройва”, обясни Петър Божанов.
За кмета на село Красен тревогата на хората е напълно обяснима. „На хората не им е безразлично, че гората се унищожава, тя е белият дроб на селото”, казва Чурова.
От кметството ще проследят дали сечта е регламентирана, а за да няма излишно напрежение, ще се иска предварително да се уведомяват местните власти при подобни акции.