Най-новата община в България – Сърница, провежда за първи път общински избори. Вотът е генерална репетиция за местните избори през есента на 2015 г.

Кандидатите за кмет са четирима - Неби Бозов от ДПС, досегашният кмет Мустафа Аликанов, подкрепен от ГЕРБ, Кемал Тинев от Реформаторския блок и Кемал Байрактар от партия „Нова Алтернатива” на Николай Цонев.

Бъдещият местен парламент в Сърница ще се състои от 11 съветници. Максималният брой кандидати са регистрирали ГЕРБ, ДПС и Реформаторският блок, четирима са кандидатите на „Нова Алтернатива” и трима - на БСП.

Новоизбраният кмет и общински съветници ще останат на власт до есента, когато в Сърница отново ще се проведат избори, както и в цялата страна.

Сърница се отдели от Велинград в самостоятелна 265-та община в България с Указ 177 на президента, издаден на 22 юли 2014 г., но фактическото отделяне стана факт в началото на новата година. Територията й обхваща Сърница и селата Медени поляни и Побит камък, които също бяха в община Велинград, област Пазарджик.

Общият брой на избирателите в Сърница и двете села Побит камък и Медени поляни е около 3000 души.

Изборният ден

Изборният ден в Сърница започна спокойно. Близо 4300 избиратели гласуват в общо пет секции.

В Секция 3, където се намира екип на bTV, към 10:00 часа активността беше над 10%, което не е изненадващо за региона. При наличието на петима кандидати е вероятно развръзката да стане ясна на балотаж след две седмици.

Спечелването на изборите е важно за политическите партии заради намерението да се кандидатства по европроекти. Местните искат и своя местна медицинска помощ, защото сега най-близката е във Велинград.

Още рано сутринта имаше два скандала, в които хора се опитват да влязат в тъмната стаичка с роднините си. Комисиите ги пускат заради аргумента, че избирателите не виждат добре бюлетината и в резултат много възрастни хора влизат с придружител.

Живот и политика в Сърница

Гражданите са недоволни, че Сърница се споменава най-много с имама, който е съден за разпространение на радикален ислям по делото в Пазарджик. Предпочитат да се говори за това колко е красива природата.

Безработицата в региона е много висока - селското стопанство не се развива, добивът на дървесина е замрял, повечето хора разчитат на временна заетост.

Хората много се влияят от родовата култура – в четири от листите за общински съветници има представители на една фамилия. Много от конкурентите на изборите са братовчеди.

Проблемът с избирателните списъци

В избирателните списъци в Сърница има 4256 имена. Населението на общината обаче е около 3000 според последното преброяване, изтъкна математикът проф. Михаил Константинов в предаването „Тази неделя” по bTV.

От Районната избирателна комисия настояха да поправят данните му и уточниха, че броят на избирателите е 4255 – с един по-малко.

„На много от тези места броят на избирателите надхвърля двойно населението”, подчерта той и започна дебата за фантомите в избирателните списъци преди местните избори през есента.

Целия разговор с проф. Михаил Константинов и проф. Драгомир Драганов чуйте във видеото: