Общините поискаха 78 милиона за благоустройство на селата; държавата им даде 6 по програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите".

Парите ще се харчат за рехабилитация и асфалтиране на пътища и за благоустройство на зелени площи .

Днес 21 кметове получиха чековете си, с които започват строителство по места. Разпределението на парите обаче е на път да скара общините.

Под чертата на печелившите останаха 6 села , които с одобрени проекти за общо близо 2 милиона лева, чакат в графа „резерви”. Там строителство ще започне, само ако от министерството успеят да договорят дофинансиране на програмата.

Териториалното разпределение на харчовете обаче всява раздор, защото много от общините не получават и стотинка за сметка на места, където ударно ще се строи .

Един проект

Хората в село Равен би трябвало да са доволни, защото само в техния парк ще бъдат инвестирани близо 315 000 лева за благоустройство

Това е един от десетките проекти, на които Министерство на инвестиционното проектиране днес даде зелена светлина за строителство.

Равен е село от 6 махали. Кметството в Момчилград поиска над четвърт милион за благоустройството на местност с религиозно значение за местните – там се намира тюрбето на Ибрахим баба.

По думите на кмета на Равен Зейнал Али, ще има детски люлки, пейки и изкуствен басейн.

Диспропорция

При разпределението на парите прави впечатление че цели области като Видин, Силистра, Хасково и Сливен нямат нито един одобрен проект.

„Много пари се разпределят по субективен, партиен политически път и в крайна сметка не обслужват обществото като цяло достатъчно добре”, коментира хасковският кмет Георги Иванов.

Във Велинградско печелят три села – с близо 800 000 лева ще бъдат асфалтирани улиците им. Според министъра, проектите им отговарят на критериите .

„С няколко думи, постъпилите проектни предложения бяха 237, на обща стойност 78 461 440 лева с ДДС. Виждате, че има огромна диспропорция между възможностите, които са дадени като бюджет и проектната готовност на общините”, коментира министър Иван Данов.

Строителството по селата се финансира от бюджета и трябва да приключи до края на годината. Хората от Равен обаче очакват държавата да реши битовите им проблеми , а не да им строи парк

„По- добре да направят водата , отколкото другото - паркът може и така да си остане , но водата да ни оправят, да си имаме вода за перални, за бойлери, за това-онова”, казва жител на селото.