Резиденцията на Тодор Живков край Русе се продава. Имотът, в който някога са отсядали бившият първи и румънският му колега Николае Чаушеску, бе изваден за пореден път на търг от съдия-изпълнител. Луксозните някога сгради са били построени специално за двамата държавни и партийни ръководители, за да отдъхват сред горите в Лесопарка Липник.

Резиденцията е изградена през 1981 г., като по проект домовете на Живков и Чаушеску е трябвало да бъдат абсолютно еднакви. Единствената разлика е била в цвета на английския мокет - червен за Живков и син за Чаушеску.

Лампериите, вратите и декоративните тавани са направени от обгорен бор, а осветителните тела са закупени от Италия. Всички мебели са били поръчани специално за резиденцията, но много от тях вече са изчезнали. Останали са само осветителните тела и санитарните възли, камините с пластики на Георги Радулов и скулптурите на големия Кольо Желязото.

„Това е една сграда, която не е била ползвана повече от 10 години. Състоянието на сградата конструктивно е добро - всички полилеи и аплици, каквото има, също е вътре, има скулптури, това е типично характерна сграда за върхушката на социалистическия бит”, коментира частният съдебен изпълнител Иван Хаджииванов.

Последният собственик на резиденцията е покойният бизнесмен Мишо Бирата. През 2008 г. бившият областен управител на Русе Мария Димова му дава апетитния държавен имот срещу пет апартамента. В последствие, заради натрупани дългове от фирмите на бизнесмена, резиденцията става собственост на кредиторите и отива при съдия-изпълнител.

„Има дело, което е заведено след скъсан лизингов договор, и поради неудовлетворени плащания длъжникът е осъден да заплати голяма сума, въз основа на което се пристъпва към изпълнение на неговите недвижими имоти”, коментира съдебният изпълнител.

Това не е първият търг за резиденцията. Първоначално се продаваше само едната от трите сгради, тъй като останалите се водеха собственост на друга фирма. След съдебни дела за продан вече са обявени дом 1, дом 2 и дом 3, без земята, на която са построени.

„Земята е държавен горски фонд и категорично казвам, че тя не може да се продаде. Продават се постройките. Цената е малко под 400 000 лв. първоначалната цена, на която тръгва продажбата. Пазарът ще покаже, това са уникални имоти, които няма как предварително да могат да се оценят, няма типови проекти, няма на какво да стъпим”, обясни Иван Хаджииванов.

Въпреки че на пръв поглед цената изглежда ниска, това не е така. Новият собственик ще трябва да направи сериозни инвестиции. Надеждите са, че все пак ще се намери кандидат, който да купи емблематичния имот и да върне някогашния му блясък.