Реставратори спасиха чудотворна икона на кърмещата Богородица. Изображението на Божията майка бе открито случайно преди година в русенското село Пепелина. Иконата бе в тежко състояние заради влагата и се наложи спешно да се реставрира и консервира.

Със задача да спаси иконата на Света Богородица Млекопитателница се заема реставраторът на Варненския музей Константин Угринов. „Живописният слой и грунда на иконата, те се стабилизират, за да се спрат люпежите и загубите на живописен слой. Дървената основа е обработена против паразити, всички липсващи части са възстановени, направени са т.нар. ретуши”, разказва той.

Автор на Богородица Млекопитателница е иконописецът от тревненската школа Цаню Захариев. Иконата е направена в края на 19 век, най-вероятно по поръчка. За специалистите е интересен поводът, по който е рисувана.

„Предполагам, това са мои лични разсъждения, че в селото човекът, който се е ангажирал, е имал някакъв повод, може би появата на ново дете”, смята Угринов.

Тъй като условията за съхранение в селската църква не са подходящи, оригиналната икона ще остане в музея на Русенска митрополия. В Пепелина ще бъде изложено нейно копие, дело на художника Павлин Пенев.

Иконата от Пепелина се смята за една от най-хубавите изображения на Богородица Млекопитателница. У нас съществуват само четири творби с кърмещата Божия майка.