Рехав протест срещу готвеното поскъпване на билетите се проведе в София. Недоволството избухна след предложение от юни - едно качване в градския транспорт да поскъпне с 60%.

Въпреки заявките за участие в социалните мрежи, в крайна сметка се събраха под 100 човека, сред които – немалко активисти на леви организации.

Аргументът, че цената на билета в София не е променяна от 8 години, а транспортът има нужда от инвестиции - не е достатъчен, според протестиращите. Истинските мерки според тях трябва да се вземат срещу гратисчиите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вносителите на доклада за новите цени изчисляват, че горивата представляват едва 7% от разходите в градския транспорт. Надяват се новите правила да стимулират ползването на карти, чиито цени няма да се вдигат.

Според икономисти, увеличение от 60% на билета е необосновано. „Една такава цена не е оправдана спрямо покупателната способност в България. Аз бих казал, че не повече от 20 стотинки е нещото, както икономически обосновано така и обществено прието”, коментира икономистът Явор Алексиев.

Изчислено спрямо доходите у нас, увеличение дори от 50 стотинки, ще направи билета в София по-скъп, отколкото в Рим или Цюрих. 

Според икономисти, не е изключено да се предлага такова драстично увеличение, за да се приеме по-лесно поскъпване от 20 или 30 стотинки. Вносителите отричат подобна спекулация.

А каква ще е новата цена на билетчето в София - тепърва ще се обсъжда.