Богата реколта от череши очакват земеделските производители в Кюстендилско. За сметка на количеството обаче има вероятност плодовете да са с лошо качество.

Черешата е предпочитан плод в късната пролет и началото на лятото. А от години Кюстендилската череша носи славата си като най-вкусна. Голяма част от безработните в района разчитат на черешовата кампания, за да припечелят по някой лев. Собствениците на масиви пък всяка година очакват добра реколта. Късните дъждове миналата година съсипаха голяма част от черешите.

Рекордно голям брой цъфнали череши. Това е гледката в целия регион. Собственици на овощните градини обаче са притеснени от вероятността закъснели слани да попарят реколтата.

„Все още стои снега горе по Осоговската планина, което е предпоставка за едни такива по- късни слани”, смята Валери Йовев, който е собственик на черешова градина.

Дори и да няма застудяване, прясната череша ще е със съмнително качество заради безразборното засаждане на дръвчета, чиито плодове са различни, обясняват производителите.

Заради руското ембарго няма търсене на пресни череши за износ, а тези за преработка са на цена под лев. Затова земеделците очакват загуби.

За сметка на това, кандидат-берачите очакват с нетърпение черешите да узреят. На ден един човек може да набере между 70 и 100 кг. В джоба слага до 30 лева.

Първите череши очакваме след 20 дни на цени между 1,50 и 3 лева за килограм. А дотогава остават вносните. Гръцките череши макар и не толкова вкусни, са с добър външен вид и узряват по-рано от родните. Затова най-вероятно отново ще залеят пазара съвсем скоро.