Природен парк Витоша чества 80-тата си годишнина. Планината в близост до София е първият парк на Балканите.

Животинският и растителният свят е изключително богат, като само по отношение на флората на Витоша има 1500 висши растения, което е около половината от срещащите се в България.

Около 6400 хектара площ от Витоша е обявена за национален парк през октомври 1934 г. В момента обхваща над 27 000 хектара. Останали са и вековни дървета, като част от тях вече са маркирани с обяснителни табели за по-любопитните туристи. Има и около 500 вида сладководни водорасли в реките и постоянните водоеми.

„Възстановяваме ценни крайречни местообитания, смърчови гори. Въобще тези видове, които са изчезнали дори от територията на парка ние правим всичко възможно да ги върнем отново”, обяснява Десислава Гюрова експерт „Флора” - Държавен природен парк „Витоша”.

В момента в парка се работи и за възстановяването на 2 вида речна риба, а от 12 години тече проект за връщането в природата на дивата коза, изчезнала преди повече от век. Сега на територията на Витоша вече има около 60 екземпляра. В по-закътаните кътчета може да се срещне благороден елен, сърни, дива свиня. При последното преброяване са регистрирани и 8 мечки.

„Животните са в планината, в гората и ние сме гости в техния дом, затова както, когато сме на гости, да не забравяме, че сме на гости и да не правим никакви поражения върху околната среда и да не се опитваме да преследваме животните, за да ги снимаме”, казва Никола Дойкин, експерт „Фауна” - Държавен природен парк „Витоша”.

Витоша е най-посещаваната защитена територия у нас. Глобите за изхвърляне на отпадъци тук са от 300 до 5 000 лева за физически лица и от 1400 до 50 000 за фирми.

Честванията по случая годишнината на природния парк са в разгара си. Днес и утре има събития в селата Кладница, Рударци и Владая. И понеже времето през почивните дни се очертава да е хубаво за разходки в планината да припомним един добър съвет за отношение към природните забележителности – „Внеси само стъпки, изнеси само спомени”.