Хиляди любители на художественото слово посетиха 13-тото издание на „Пловдив чете”. За шест дни фестивалът събра десетки български поети и писатели, като им осигури неочаквано многобройна публика на техните литературни четения и представяния на нови книги.

Равносметката от тазгодишното издание на „Пловдив чете” е повече от оптимистична за домакина на фестивала Божана Апостолова. Тя споделя, че хилядното множество на Античния театър, което аплодира съвременни български поети при откриването на „Пловдив чете", е неоспоримо доказателство, че българската публика е жадна за духовно общуване.

За bTV двама от писателите, които се включиха в „Пловдив чете” коментираха новите си произведения.

Георги Мишев: Управляват ни наследниците на тези, които без избори и особени заслуги, заграбиха властта на 9-ти септември!

Снимка: Емил Кацаров

Обичаният български писател Георги Мишев тази година ще навърши 80 години. От висотата на жизнения си опит той обръща поглед назад във времето, за да потърси своитe отговори на сложни въпроси:

Какви хора се добраха до властта на 9 септември 1944 година, как те управляваха българския народ цели 45 години и дали настоящите им „демократични” наследници са много по-различни от тях в манталитета и начина си на мислене?

В рамките на 13-тото издание на „Пловдив чете” Георги Мишев представи пред своите читатели наскоро излезлия от печат роман „Патриархат”. Вижте повече в интервюто на Георги Мишев единствено за btvnovinite.bg:

Писателят Недялко Славов: Истината е, че не успявам с продажби на свои книги да се издържам. И не само моята съдба е такава.

Снимка: Емил Кацаров

В дните на фестивала „Пловдив чете” писателят Недялко Славов представи пред българската публика новия си роман „432 херца“. Фантастичният сюжет е необичаен за литературата ни и се базира на реален исторически факт: указ на министъра на пропагандата в нацистка Германия Йозеф Гьобелс, според който през 1939 г. тонът „ла” е настроен на 440, вместо на 432 херца, за да манипулира и влияе върху човешките възприятия.

Вижте откровен разговор с Недялко Славов за бремето на писателската професия пред камерата на btv: