Розата е най-разпознаваемият български символ и сме длъжни да защитим това световно постижение на България, заяви държавният глава Росен Плевнелиев в приветствието си към жителите и гостите на Казанлък, където взе участие в заключителните тържества за Празника на розата.

В словото си президентът припомни, че в България са концентрирани две трети от световното производство на розово масло.

Страната ни разполага също така с природни и климатични дадености, които гарантират уникални условия за отглеждане на маслодайната роза, а българското розово масло е вписано като Защитено географско указание в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания, припомни той.

Снимка: БГНЕС

Президентът изрази надежда, че розопроизводството ще намира все по-голяма подкрепа от страна на изпълнителната власт и определи подкрепата за бранша като „регионална политика действие“.

Държавният глава приветства и усилията на местната власт Празникът на розата да бъде включен в списъка на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.

Снимка: БГНЕС

За първи път от тази година в новия програмен период, традиционните български сортове маслодайна роза ще получат допълнителна подкрепа в рамките на компенсаторните плащания в Програмата за развитие на селските райони, обяви министърът на земеделието Десислава Танева.

Всеки производител, който има насаждения от българска маслодайна роза – традиционен сорт, може да получи допълнително плащане за това, че е съхранил традиционните български сортове. Отделно от това всеки от производителите на българска маслодайна роза за цвят може да участва по общо шест мерки в Програмата за развитие на селските райони, която получи вече одобрение.

Снимка: БГНЕС

112-тият фестивал на розата в Казанлък за поредна година събра хиляди български и чужди туристи. Освен президента тържеството уважиха министри и представители на местните власти, които се включиха в традиционното шествие.

Празникът започна рано сутринта с ритуално бране на розов цвят. Розоберът и варенето на розов цвят, по стара технология, предизвика интереса на многобройните туристи от Япония, Китай, Русия и Скандинавието.

Традиционното хоро поведоха 47-та Царица роза Цветелина Иванова от ПМГ ”Никола Обрешков”  и нейните подгласнички.