Специалната порода Пернишки гълъб е регистрирана самостоятелно в Европейската федерация на птицевъдите. В България има над 35 вида гълъби, но не всички са признати на Запад. В дългия списък на европейската птицевъдна асоциация, освен бургаския, айтоския и плевенския е добавен и гълъбът от Перник. Така българските видове в евросписъка са вече осемнайсет.

„Пернишкият гълъб се отличава със самата шарка. Ето крилото, главата, маслинката отгоре - шарката на гълъба, това, че е качулат. Палав гълъб, като перничаните”, обяснява председателят на сдружение на гълъбовъдите „Кракра Пернишки" Стефан Евгениев.

Не само външният вид отличава птицата. Гълъбарят Евлоги Евлогиев притежава над 250 пернати от породата и е награден с медал на изложение в Лайпциг. Разказва, че този вид принадлежи към рядката порода птици, които могат да се премятат във въздуха. Въздушните акробати понякога директно се забиват в керемидите.

„Пернишкият гълъб е това, че се премята без да е пил, а перничанинът се премята когато се напие. Също пернишките гълъби не са толкова умни като бързите гълъби. Тях ги пускат от различни местности, даже от други държави и си идват. Докато пернишките гълъби са малко по-загубени. Перничанинът е същият. Той, като се загуби, отива при комшията. Или при комшийката, по-точно”, обяснява Евлоги Евлогиев.

Той отглежда гълъби от 7-годишен. Обичта му към пернатите животинки го принуждава да ги чува.