Последни новини

Окръжният съд в Смолян не разгледа искането на прокуратурата за задържане на четвърти обвиняем за убийството в Мадан

Окръжният съд в Смолян не разгледа искането на прокуратурата за задържане на четвърти обвиняем за убийството в Мадан

Зеленски поиска от съюзниците си да покажат на Русия, че продължаването на войната е „безсмислено“

Зеленски поиска от съюзниците си да покажат на Русия, че продължаването на войната е „безсмислено“

ЕС отчете важността от прилагането на споразуменията на Скопие със София и Атина

Напрежението между САЩ и Венецуела: Антонио Гутериш призова за сдържаност

Българският производител за кашата с арсен: Продуктите ни са безопасни, БАБХ не познава регламента

Франция разследва "чуждестранна намеса" заради зловреден софтуер на пътнически ферибот

Отнеха титлата на Мис Финландия заради жест, смятан за расистки (СНИМКИ)

Човек е прегазен от няколко автомобила, включително тежкотоварни, на АМ "Тракия"

Владимир Путин: Ако преговорите не вървят по същество, Русия ще освободи историческите си земи по военен път

Психолог: Скрити камери в тоалетни в училище са грубо посегателство над децата

С военна церемония в София беше отбелязана 140-ата годишнина от Сръбско-българската война

Беше отбелязана и 132-рата годишнина от кончината на първия български княз Александър I Батенберг

Снимка: Министерство на отбраната

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  14:20 ч. 07.11.2025 г.

С военна церемония на 7 ноември, в мавзолея на княз Александър I Батенберг в столицата, беше отбелязана 140-ата годишнина от Сръбско-българската война и 132-рата годишнина от кончината на първия български княз и главнокомандващ на тогавашната Българска армия.

За да почетат паметта на героите, на военния ритуал присъстваха министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев, заместник-министрите Радостин Илиев и Аделина Николова, представители на военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната, висши офицери.

Снимка: Министерство на отбраната

 

Поднесени бяха венци от името на министъра на отбраната и началника на отбраната, както и от институции и родолюбиви организации.

Изпълнен беше националният химн на Република България и с минута мълчание беше почетена паметта на загиналите. Военният ритуал беше изпълнен от военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейския представителен духов оркестър. 

Снимка: Министерство на отбраната

През 1885 г. по време на сраженията в Сръбско-българската война княз Александър I Батенберг застава начело на младата Българска армия, възстановена само 7 години по-рано след Освобождението през 1878 г. От 2024 г., по инициатива на Министерството на отбраната, на 7 ноември в мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг в София, където са тленните му останки, се отбелязват победата при Сливница и годишнината от кончината на главнокомандващия на Българската армия в победоносната за България Сръбско-българска война.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

 

 

Най-четени
Най-нови