Нови течове и аварии застрашиха Природонаучния музей в резервата „Сребърна". Последните обилни дъждове наводниха залите, в които са изложени препарирани ценни видове птици.

Да влезеш в музея на "Сребърна" и още във фоайето да те посрещнат кофи, които събират водата от тавана - това е обичайна картина от няколко години.

„Там, откъдето не е текло, и оттам протече. Започнаха да набъбват плочи от вътрешните страни, които са апликирани с хубави големи плочки, които стават твърде опасни, подгизна около прозорците, новата дограма протече отвсякъде”, коментира директорът на музея към резервата Елена Илиева.

От всепроникващата влага противопожарната инсталация дава на късо и детекторите се включват сами, а от електрическата инсталацията са изключени цели кръгове. Проблемът е в остарелия покрив, който е равен и задържа вода, която после седмици наред тече вътре. Има проект на екомоинистерството за цялостен ремонт на сградата за над 600 000 лева, но работа по него не може да започне.

„Моята тревога е, че сега е хубаво времето, а няма никакъв ремонт. Другата ми тревога е, че остава в същия стил. А този стил на покрива на музея не е реален за нашите условия на Добруджа. На нас ни трябва скатен покрив, който ще бъде най-добрият вариант за нашия музей”, обясни кметът на с. Сребърна Георги Иванов.

Проблем е и пропадането на земята около сградата, което е опасно за туристите, а води и до пропукване на пода в главната зала. Само след десетина дни музеят ще приеме гости за 30-годишнината си - празник, който хората от "Сребърна" се надяваха да посрещнат по друг начин.