Проект на млади архитекти и изследователи пази историите на стари сгради в София. Инициативата „Изчезваща София" събира и разказва историите на рушащите се къщи в столичния център.
Неразказаните истории на града личат по овехтелите фасади на старите къщи. Една разходка с вдигнат поглед е добро начало за откриване на тайните на една изчезваща София.
Със снимка на рушаща се къща започва приятелска дискусия на ентусиазирания изследователски екип от преподаватели, архитекти, докторанти и студенти. Така се ражда проектът "Изчезваща София".
„Искаме да провокираме вниманието към един различен вид градска история, защото смятаме, че с разрухата на тези къщи се заличава и един пласт от историята на този град”, обясни социологът Невена Германова, която е част от „Изчезваща София".
Проектът събира спомени за някои от най-известните рушащи се софийски къщи - биографиите на обитателите им, клюки от съседите, документи от архивите. „Той прерасна в една по-различна история - човешка история на къщите, защото ние започнахме да получаваме данни от съседи, от собственици, когато можехме да ги намерим. Всеки, който е писал за една къща, започва да я чувства много близка”, обясни архитект Цветелина Панова.
Такъв е случаят с Двойната къща на Митови на бул. „Васил Левски”, построена през далечната 1907 г. С годините, сградата сменя собствениците си, а от 1976 г. е със статут на паметник на културата. Днес Двойната къща на Митови е дом на бездомни хора, настанили се в едното крило, а съседното е опожарено. Какво се е случило тук и чия собственост е къщата са все въпроси, които можем да бъдат зададени не само за тази сграда, но и за десетки, стотици други в целия град.
Повечето от сградите са строени до 1944 г. и са в много лошо състояние. Голяма част от тях са паметници на културата и точно тук идва проблемът. Дори Столичната община признава, че законът е тромав.
„Най-често имотът се възприема като носител само на екстри, на блага. Т.е. ти използваш този имот само като дивидент, без да се интересуваш този имот да съществува”, обясни арх. Влади Калинов от Дирекция „Общински строителен контрол" в Столична община.
Всяка намеса в този тип имоти трябва да се съгласува с Института за паметници на културата, което често е спънка за общинските власти. И все пак, при опасност от срутване, общината може да наложи санкции. Най-голямата глоба досега е 100 000 лв.
Сайтът Fading Sofia (http://www.fadingsofia.rcss.eu) дава възможност потребители сами да качват информация за стари рушащи се къщи, за да се съхрани по-лесно споменът за миналото на столицата ни.