Да изработиш самолет от парче дърво и да го накараш да лети със 160 км/час - 17-годишен ученик от Бургас е сред малкото състезатели в света, които сами си правят моделите за въздушни двубои. Липса на пари обаче може да спре момчето от участие в световното първенство по авиомоделизъм.
„Техните тактики те си ги измислят, четат книги, легнали карат, усещат модела - къде се намира, противника усещат до себе си”, разказва бащата на младежа Венцислав Захариев.
„Чувството е прекрасно, когато със собствени ръце, от подръчни материали накараш едно самолетче да лети, да го вдигнеш във въздуха, да го управляваш”, обяснява републиканският шампион по авиомоделизъм Ивайло Захариев.
Той започва да се занимава с авиомоделизъм в пети клас. Хобито му сега отнема цялото му свободно време. Когато не е на училище или на кръжок, е в работилницата, пригодена от баща му в мазето на къщата. „Това е много леко дърво, по характеристики го дават 9 пъти по-леко от водата. Около 16 ребра са нужни за направата на едно крилце”, разказва Ивайло в работилницата.
Един модел му отнема седмица-две, а може и месец. „За състезанията, които са в България, тъй като нямаме достатъчно материали да ги направим, използвам стари модели, които сме ги счупили, поправяме ги и летим наново с тях. Това е стар самолет от клас въздушен бой - много пъти чупен”, разказва Ивайло и показва и един от моделите, с които участвал на европейското първенство.
„Другите състезатели ходят с минимум 10 самолета, но повечето от тях са бизнесмени или от някой богат клуб. От юношите на европейското, където станах трети, по мои наблюдения само аз си бях правил самолетите сам, другите бяха купешки. Беше голямо удоволствие, със самолети, които съм изработил сам, да бия другите, които са си ги купували”, признава Ивайло Захариев.
Дори перките Ивайло е намерил начин как да прави на ръка. Докато майстори самолетите обаче не му остава много време да тренира с тях. „Самото каране си е едно изкуство. Най-добрата тренировка е едно състезание, защото тук на този стадион, където и да е тук, ако няма друг играч, друг пилот до мен, аз в момента само карам напразно”, твърди републиканският шампион.
Ивайло е запалил по авиомоделизма и приятеля си, който се състезава с акробатичен модел самолети и вече има първите си успехи. „Моделът трябва да е много лек, много прав и моторът да е надежден, да не губи режим в полет”, обясни приятелят Дочко Дочев.
„Децата с радост се занимават. На тях и цял ден не им е достатъчен, и цяла нощ. Осъмват тук. Щом им е интересно, нека да работят, да се развиват, но това е едно скъпо хоби”, признава бащата на Ивайло.
За да участват на световното първенство в Полша, за което са класирани и двамата, само за самолети, които ще си изработят сами, им трябват поне 2000 лв.