Паметникът пред НДК да бъде преместен и на негово място да се възстановят мемориалните плочи на първи и шести пехотен полк. Столичните общинари се приближават към това решение, след като конкурсът за нов облик на паметника не даде резултат.
След години спорове сагата с паметника на НДК е вече е към своя край. Никой от проектите, които бяха предложени за обсъждане, не беше приет. И все пак бъдещето на паметника става все по-ясно.
14 организации вече са внесли официално предложение в общината за възстановяване на мемориалните плочи на първи и шести пехотен полк. Те са били на същото място, където сега се издигат останките от паметника „1300 години България".
Полк. Марин Калонкин и Съюзът на ветераните от войните също подкрепят идеята за възстановяване на паметните плочи.
„Нашето становище е, че в никакъв случай не бива да се противопоставят двата паметника. В този вид паметника "1300 г. България" , разбира се, не може да остане”, коментира о.з. полк. Калонкин.
Ако Столичният общински съвет приеме новата идея, инициаторите ще трябва да убедят и автора на сегашния паметник. Споровете продължиха години, а през това време от паметника останаха само арматура и няколко изпочупени от ударите на времето фигури.
„Те искат да му предложат съществуващите фигури от композицията да бъдат аранжирани някъде, да речем в Южния парк. Да няма обидени в цялата тази акция”, обясни Пейо Колев от „Изгубената България”.
„Ние се разделяме по всякакви въпроси, затова каузата за възстановяването на военните паметници е кауза, която може да ни обедини. През октомври внасяме за гласуване предложението”, каза общинският съветник Николай Стоянов.