Къща за деца с увреждания е построена на калкан с действащ трафопост. Архитектурното чудо е дело на община Пловдив, а обектът е изграден с европейски средства, част от проект с гръмкото име "Социалната инфраструктура в град Пловдив - модел за по-добра грижа за децата.

Лъскавата фасада ще приютява деца с увреждания от 3 до 18 години. В нея ще се помещават пет центъра за настаняване от семеен тип и едно защитено жилище. Обектът е построен за рекордно кратко време, година преди крайния срок. Дотук с добрия пример.

Строежът на къщичките е предшестван от протест на хората от квартала, които недоволстват ,че обектът изниква пред жилищата им.

„Аз съм съгласен ето отсреща свободен терен, тъй като трябва да го продадат терена, а тук няма да го продадат-тук имаше зелена площ, играеха нашите деца”, обяснява Иван Иванов. „Аз съм на първия етаж ,всичко ми закриват на мен. Иначе сградата е хубава, трябваше някъде на друго място да се направи”, допълва Илия Дърваров.

Това, което обаче най-много гневи жителите и боде очите им, е че къщичката е построена на калкан с действащ трафопост. Съоръжението с високо напрежение е така вградено в сградата,че спалните помещения на децата са опрели в гърба на трафопоста.

„Попитайте онези в общината - трябва да е на отстояние минимум три метра ,и пет метра, че ако нещо стане, разбирате ме, гръмне ли трафопоста ще гръмне и сградата”, коментира Иванов.

По молба на bTV физици от районната здравна инспекция са извършили замерване около трафопоста, увериха ни ,че няма нищо притеснително. Помолихме изследването да бъде повторено пред камерата ни,но ни бе отказано с мотива,че няма нормативна база,която да каже дали е вредно или безвредно съжителството с трафопост.

„За да се изгради тази къщичка трябва да се изследва и това ако щете -има ли разрешение за строеж,на база на какво е издадено то,някой изследвал ли е трафопоста. Влиянието му на калкан с къщичка -ето това са нещата,които трябва да се изследват,за себе си аз съм почти уверен,че той не създава здравен риск ,но почти означава да се провери”, убеден е Ангел Рангов, от дирекция Обществено здраве в РЗИ-Пловдив.

Тази проверка е трябвало да извърши община Пловдив.Според главния архитект няма нередности при строежа. Сградата е изпълнена така, че да защити децата

„В застроени квартали при липса на друга техническа възможност трафопостовете могат да се изграждат дори и в жилищни сгради като би следвало да се изпълнят съответните шумоизолации,вибрации и защита от електромагнитни полета съгласно установените норми”, допълва Румен Русев, главен архитект на Пловдив.