Кално поле препречва пътя до морето в един от елитните ни курорти - Лозенец. Хотелиери сигнализираха до bTV, че недовършен проект на Община Царево заплашва да провали сезона им. Така дъждовете в последните дни са на път да превърнат мястото в тресавище.

Огромното разкаляно поле е последната асоциация на летовниците за фин пясък и море. Дървено мостче помага на туристите да минат през блатото, за да стигнат до плажа, aко преди това не ги спрат буците пръст от двете страни.

Общината в Лозенец е залята от жалби на хотелиери. Росица Мутафчиева е сред потърпевшите, които недоволстват, че туристите бягат заради неуредиците с пътя до плажа. „И онзи ден имаше хора, които попитаха: „Това така ли ще стои?" Хората идват и си тръгват като видят калта. През цялото време трябва непрекъснато да чистиш, защото цялата кал влиза навсякъде”, оплака се собственичката на хотел.

„Има отлив на туристи заради тая гледка, притесняват се за дерето, да няма зарази, да няма болести”, допълни друг хотелиер Атанас Димитров.

Мястото е най-ниската точка в Лозенец и е проблемно от години. След наводнението през 2006 г., когато хотели осъмнаха потопени във вода, общината прави план за корекция на дерето, който да обхване и дъждовните води.

Работата по проекта, с европейски средства обаче започна едва миналата зима. Строителството върви трудно. „В горната си част дерето е с бетонно корито, а в долната част, при плажа, земно-насипната дига се е съборила и може би е разкаляла региона. Ще опитаме да разчистим територията около плажа, така че сезонът да не бъде провален”, обеща зам.-кметът на община Царево Станислав Добрев.

Хотелиерите се жалват още, че паркингът, който направили със собствени средства, не е оцелял, а водата продължава да си тече. „Цялата тази дъждовна вода, вкарана в голяма тръба, на 50 метра навътре в морето. Така е по света и след това отгоре се прави един парк. Както ни показаха проектите едно време преди 4-5 години, тук всичко е зелени площи. И аз си представях точно това - с палмички наредени, с пейки”, обясни хотелиерът Росица Мутафчиева.

„Тук обещаха, че ще нахвърлят чакъл, ще оправят поне част отпред канала, тук ще хвърлят чакъл, но все още не виждам”, допълни Атанас Димитров.

„Това е затревена зона, зелена зона зад плажа. Поради тази причина ние направихме така проекта, че там да няма и бетон, да бъде зелена ивица точно зад самия пясък”, обясни зам.-кметът на Царево.

Крайният срок на проекта е август и едва ли ще бъде спазен. Жалби на туристи вече има и от горната част на дерето, където се излива бетон. Обещанието на общината е до активния сезон наетата строителна фирма да успее да покрие поне калното поле с трева.