Още в началото на първия мандат на ГЕРБ през 2009 г. тогавашният земеделски министър Мирослав Найденов получил сигнали за злоупотреби по линия на реституцията в земеделската комисия в Панчарево, като уволнил всичките й служители и ги дал на прокуратурата. Това разказа самият той в студиото на „Тази сутрин”.

Снимка: Ладислав Цветков

По думите му е имало обвиняеми по случая, но не му е известно дали се е стигнало до осъдителни присъди. Найденов коментира темата във връзка с поредната скандална реституция в „Младост”.

Част от метростанция се оказа частна на база на копие на клетвена декларация от 1992 г. на починал вече човек (оригиналът не беше открит в архива), решение на поземлена комисия от 1994 г. (за чиято автентичност МЗХ не може да се произнесе) и верига от препродажби от наследника на починалия до фирма, свързана с голяма компания за имоти.

Снимка: bTV

Графолог и представител на фирма, за която се твърди, че през 1994 г. е направила скица на имота, са категорични, че става дума за фалшификация, базирана на по-рано разкритите злоупотреби.

„Очевидно има схема, това не е частен случай. Това е схема, работила през годините назад. Когато стартира процедурата 1992 г., тя имаше срок до 1997 г. Общият обем на заявленията е три пъти територията на България. И в днешни дни може да се случи схемата – с документи със стара дата, ако човекът се води починал”, обясни Найденов.

Той подчерта, че и да няма оригинали, представените копия имат имена и подписи на длъжностни лица, които могат да носят отговорност. Мирослав Найденов допълни, че ако съдът постанови, че става дума за измама и не е започнало строителство, реституцията се отменя. Ако пък вече има сграда, има механизми, които позволяват на общината или частните собственици да бъдат обезщетени.