Дебатът, трябва ли държавата да строи стадиони и басейни в малки населени места, където жителите не могат да напълнят и една трибуна, се разгорещи още повече след изказването на спортния министър Мариана Георгиева в ефира на bTV. Според нея това е шанс да бъде открит новият Бербатов от село Гулийка, например. Екип на bTV отиде в Гулийка, където малко над 100 души да получат спортна площадка за 60 000 лв.
Там където пътят свършва, започва Гулийка. До там автобуси не отиват, затова хората ходят пеш с часове.
Родопското село през социализма е било общински център. Днес може да се побере в единия вход на осеметажна панелка. Няма лекар, няма производство, гледа се само тютюн. В Гулийка заплата получава само кметът Халил Ахмед, който управлява вече пети мандат. Но вместо да реши най-важните проблеми на хората, той поискал от държавата спортна площадка за училището, в което учат деца от всички съседни села.
„Всяка година се раждат по една паралелка деца, самостоятелен клас, така че има бъдеще тука”, категоричен е кметът. „Имаме доста таланти тука. Тичат много и са пъргави децатаѝ, хвали се той.
Сега от кметството се надяват новото игрище да направи от децата по-добри футболисти. В очакване на следващата футболна звезда обаче, училището рискува да бъде затворено по хигиенни причини.
160 деца от училището в село Гулийка всеки ден посещават външна тоалетна. Вместо да се погрижи за нуждите им, държавата им строи нова спортна площадка.
Според кмета изграждането на вътрешни тоалетни е включено в проект за разширяване на училището, за който обаче няма финансиране.