Светлина в тунела за селищата без аптека. В тях да се разкрива филиал на действаща, за да се осигури достъп на хората до лекарства, предлага Фармацевтичният съюз. Идеята ще бъде представена на новата власт в пакет с други предложения.

Проблемът с липсата на аптеки на много места не е от днес, нито от вчера. Това реално лишава хората от своевременен достъп до лекарства. Преди година омбудсманът призова проблемът да се реши.

Средно в Европейския съюз до аптека се стига за 5-7 минути. А в България има пациенти, които трябва да пътуват десетки километри.

В цялата община Георги Дамяново няма нито една аптека. В 13 населени места в общината живеят 2400 души. Хората са принудени да си доставят лекарства по различни начини, някои от които са на ръба на закона.

„Имаме си човек долу, който ни ги донася. Синът долу живее, идва си всеки петък и ги донася”, казва Димитър Илиев, село Копиловци. „Има и при лекаря, лекарят ни дава”, допълва Зона Николова.

„Те не са търговци джипитата, но просто те доставят по някакъв начин. И тук наш обществен транспорт се ангажира с рецепти, с ходене до Монтана, връщане по автобуси, то е нещо страшно”, обяснява Дилян Димитров, кмет на община Георги Дамяново.

Най-близката аптека е в Монтана - на 40 километра от най-отдалечените места в общината. Преговорите на кмета за отваряне на аптека удрят на камък. Не е печелившо, а и липсват квалифицирани кадри.

Кметът обяснява, че общината не разполага с магистър-фармацевт и дори в Монтана трудно се намират такива специалисти.

От Фармацевтичния съюз предлагат в общини като Георги Дамяново да се разкриват филиали на действащи аптеки, чиято дейност да се регламентира в закона. В тях да работят командировани фармацевти.

„Е един ден от седмицата да предоставят тази услуга на хората в селото или в махалата", допълва председателят на Български фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов.

Съюзът предлага и още едно решение - финансови стимули за тези, които разкриват аптека или филиал в икономически неизгоден район. Като тези, които Здравната каса плаща на личните лекари в труднодостъпни селища.

Междувременно от следващата седмица в над 50 аптеки в страната фармацевти ще правят специални консултации за превантивните мерки, които трябва да вземем преди зимата - какво да пием и трябва ли да се ваксинираме, например. Консултациите са част от кампания, с която да се покаже, че фармацевтите не са „продавачи в бели престилки”.