Кърджали е сред общините-шампиони по усвояване на европейски и държавни средства. В същото време Севим Сали, единственият кмет в община Кърджали, който не е от ДПС, се оплаква от политически тормоз.
Преди години и той е подкрепял партията-лидер в областта, но решил да се отдели. „Когато станах независим кандидат за кмет на населеното място, започна тормозът на местните феодали на ДПС спрямо мен и моето семейство. Идваха тук да ме сплашват, използваха всевъзможна машина - хора, които са гласували за мене, местният кмет преди мене ги заплашваше, че няма да им дава субсидии, че ще ги остави без дърва”, разказва кметът на село Велешани.
От три години Севим Сали е кмет на селото, подкрепен от ГЕРБ. Не казва кой го е заплашвал, но според него проблемите продължават. По думите му - Велешани не получава никаква помощ и финансиране от общината, за разлика от други села, където кметът е от ДПС.
„Един пресен пример - на съседното нам кметство - асфалтът на една от махалите е подменен - моите дупки са с цимент. Все пак, щом намират пари за съседни кметства, би трябвало и мен да не ме отделят”, казва кметът на Велишане.
„Ангажиментът на кмета на общината е еднакъв към всички, независимо от партията, която са избрали, и село Велешани не се дели, твърдя го с цялата си отговорност”, категоричен бе кметът на Община Кърджали Хасан Азис.
Сейфетър Махмуд от Велешани се готви за сватбата на дъщеря си и в дома си посреща роднини от чужбина, но на сух режим. Водоснабдяването е основният проблем за селото, в което има само частично изграден водопровод.
„В селото има няколко проблема, единият от тях е водоснабдяването и канализацията на това малко село. Това, което иска кметът и хората на Велешани, са прави, но към настоящия момент аз не мога да поема такъв ангажимент, защото нямам инструмент финансов, за да реша въпроса”, обясни Хасан Азис.
И докато пари за водопровод в село Велешани все още няма, то в съседно Бойно, скоро ще имат нова водопроводна мрежа на стойност 700 000 лева. Проектът за селото стартира за втори път, след като през 2009 г. беше спрян.
„Бойно се посочваше като място, където едва ли не инвестицията няма смисъл, а всеки лев, вложен в място, където живеят български граждани, има смисъл. Ангажиментът и към другите села да се изгради водопровод си остава”, увери кметът на Кърджали.
Кметът на Велешани обаче вижда политика в липсата на вода в селото. „Водоноската минава и заминава, моита махала и моите привърженици ни подминава - това демократично ли е - значи само за туй, че сме опълчили срещу тях, да бъдем лишени от вода?!”, пита възмутеният кмет на Велешани.